Izraelci strávili noc v bunkrech, stíhačky mezitím zpustošily íránské cíle. Region je na prahu války

Jan Hejl Jan Hejl
Aktualizováno 10. 5. 2018 13:22
Židovský stát reagoval na íránskou ofenzivu největším náletem od jomkipurské války. Zapojilo se do něj 28 letounů.
Odveta. Izrael bombardoval íránské cíle, některé jeho rakety sestřila Sýrie | Video: Reuters

Jeruzalém - Ve čtvrtek deset minut po půlnoci se v izraelských osadách na Golanských výšinách rozezněly varovné sirény. Ve vzduchu bylo dvacet íránských raket vypálených ze sousední Sýrie.

Izraelci žijící na sporném území se schovali v bunkrech, kde strávili celou noc.

Ohrožení zaznamenala izraelská protivzdušná obrana. Sofistikovaný systém Železná kopule (Iron Dome) čtyři íránské rakety odrazil, zbývající explodovaly na území Sýrie, napsal list Haarec. Íránský úder patrně nikoho nezabil.

Židovský stát na íránskou ofenzivu ihned zareagoval. Ze základen odstartovalo 28 stíhaček, které podnikly největší nálet od jomkipurské války v roce 1973. Vypálily při něm sedm desítek střel, zemřelo 23 íránských bojovníků, uvedla agentura AFP.

"V rámci odvety jsme zasáhli téměř veškerou infrastrukturu, kterou Írán v Sýrii má," uvedl izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman. V Sýrii zmítané občanskou válkou působí íránští poradci a po boku režimu Bašára Asada bojují tisíce vojáků elitních Revolučních gard.

Izraelské letectvo vybombardovalo podle armády více než 50 íránských cílů v jižní části Sýrie. Zasáhlo například letiště v Šajrátu, Mezze a Tha’lahu, muniční sklady nebo centra tajných služeb.

Jeho stíhačky čelily masivní protivzdušné obraně, v reakci na to zničily čtyři baterie, které vlastnil syrský režim. V hlavním městě Damašku byly celou noc slyšet rakety protivzdušné obrany, vypověděli svědci.

Izrael podle americké stanice CNN íránskou ofenzivu několik dní očekával. Židovský stát už dříve útočil na pozice Íránu v Sýrii.

Na prahu většího konfliktu

Íránské rakety zaútočily na Izrael poprvé v historii. Oba nepřátelé se tak v citlivé době vypovězení íránské jaderné dohody Spojenými státy ocitli na prahu ještě rozsáhlejšího konfliktu. Írán přitom existenci židovského státu od počátku neuznává a hrozí mu kompletním zničením.

Ministr obrany Izraele však naznačil, že jeho stát si větší konfrontaci v regionu nepřeje. "Doufám, že jsme tuto kapitolu uzavřeli a každý obdržel zprávu," uvedl Lieberman v reakci na odvetné nálety.

O izraelském postupu bylo dopředu informováno Rusko, hlavní spojenec syrského prezidenta Bašára Asada. Evropské mocnosti mezitím vyzvaly ke zklidnění napětí. Francouzský prezident bude ve čtvrtek situaci konzultovat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

"Situace je bohužel velmi akutní. Doufám, že budeme schopni o ní nejen diskutovat, ale také nalézt řešení, které by ji zmírnilo," prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Hrozba z Libanonu

Pozorovatelé ještě před čtvrteční eskalací napětí v regionu upozorňovali, že riziko velkého střetu mezi Izraelem a Íránem je značné. "Další incident může zúčastněné strany rychle a snadno zatáhnout do regionálního konfliktu," upozornila před časem například analytická společnost Eurasia Group.

Situaci navíc komplikuje složité sektářské rozdělení na Blízkém východě. V Sýrii se významně uchytilo libanonské hnutí Hizballáh, které rovněž židovskému státu hrozí zničením. V zemi působí přes deset tisíc jeho bojovníků. Radikální hnutí vedlo válku s Izraelem naposledy v roce 2006.

Video: Podívejte se na speciál DVTV k válce v Sýrii

Krutostí bylo hodně, chemické zbraně jsou jenom smítko. Válka už stála život statisíce Syřanů, říká Mazen Maialeh, Syřan žijící v Praze. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy