Z Arktidy přichází varovné zprávy o úniku metanu. Oceán nezamrzá, jak by měl

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
31. 10. 2020 20:50
Pozornost klimatologů se v posledních letech upíná na polární oblasti, které se oteplují rychleji než zbytek planety. V důsledku toho jsou tam zimy stále mírnější a kratší. Ta letošní by měla v Arktidě už začít, ale vyšší teploty Severního ledového oceánu způsobují, že ještě na konci října nezačal zamrzat. Deník Aktuálně.cz přináší měsíční přehled novinek z oblasti klimatu.
Plující led v Arktidě. V posledních letech ho dramaticky ubývá.
Plující led v Arktidě. V posledních letech ho dramaticky ubývá. | Foto: Reuters

Když se v polovině října dosud největší mezinárodní vědecká expedice MOSAiC vracela ze severního pólu, přinesla špatné zprávy. Led v Arktidě taje dramatickou rychlostí. "Viděli jsme velké plochy vody táhnoucí se téměř k pólu, obklopené ledem, který byl proděravělý z důvodu masívního tání," popsal šéf mise, německý klimatolog Markus Rex. 

Jeho vědecký tým strávil na ledoborci Polastern u severního pólu celý rok. Měřili teplotu, vlhkost a tlak vzduchu, sbírali vzorky vody a studovali plankton, zkoumali život pod ledem. Nashromáždili data k výzkumu změny klimatu v arktické oblasti, která se otepluje dvakrát rychleji než zbytek planety.

Jen několik dní po jejich návratu přišla další zpráva. Ještě na konci října, kdy už se obvykle začíná vytvářet sezonní led, je v Arktidě rekordní množství otevřeného moře. Dlouhotrvající teplo na Sibiři způsobilo, že ještě nezačalo zamrzat moře Laptěvů.

Začarovaný kruh

Opravdu znepokojivé novinky ale přinesli vzápětí švédští vědci. Zjistili, že vlivem oteplování na dně moře rozmrzá metan hydrát, obrovský zásobník metanu, který v bublinách stoupá na hladinu a uvolňuje se do atmosféry. Metan je jeden z nejnebezpečnějších skleníkových plynů. Stejné množství metanu ohřeje atmosféru během 20 let až osmdesátkrát rychleji než oxid uhličitý. 

Podle švédských vědců je to důkaz, že byl narušen celý východosibiřský šelf, ukrývající obrovské množství metanu, který bude dál unikat. Arktida má přitom obrovský vliv na další oteplování atmosféry. 

Poručíme větru a dešti

Za severním polárním kruhem to vypadá, jako by lidem na záchranu planety skutečně docházel čas. Klimatická krize se rychle zhoršuje, a proto i věda přichází s radikálními kroky. Stále více prostoru dostává takzvané geoinženýrství. Jde o lokální umělé ochlazování klimatu a testuje se v Austrálii nebo v USA. Vědci tvrdí, že ochladit planetu je možné. Teď musí ještě přijít na to, jak dalekosáhlé dopady bude takové poroučení větru a dešti mít.

"Digitální dvojče" Země dokáže varovat před povodněmi

Věda dokáže lidstvo zachránit i před přírodními katastrofami. V Evropě vzniká ojedinělý projekt Destinace Země, díky kterému by do deseti let vědci dokázali určovat, kdy a v jaké intenzitě udeří povodně, hurikány nebo požáry. Využívat k tomu budou takzvané digitální dvojče Země - přesný model planety a výkonný počítač schopný simulovat veškeré pochody planety.

Vzkaz Davida Attenborougha

Jestli vám v záplavě špatných zpráv chybí naděje a vlídné slovo, pusťte si nový film Davida Attenborougha, který je dostupný ve videotéce Netflix. Čtyřiadevadesátiletý dokumentarista a přírodovědec v biografickém snímku vypráví, jak za svůj dlouhý život sledoval úpadek přírody. Nabízí ale řešení. Do sta let může být příroda zase divoká. Zdůrazňuje, že ještě není pozdě změnit náš životní styl a zachránit se.

Chováme se jako kapři, kteří si vypustí rybník

Anebo si pusťte alespoň vzkaz od režiséra a scenáristy Zděňka Svěráka. Deník Aktuálně.cz pokračuje ve velkém speciálu věnovaném změnám klimatu a postupně ve videích dává prostor odborníkům i osobnostem veřejného dění, kterým hrozba oteplování Země není lhostejná. Zdeněk Svěrák byl prvním z nich.

Pálí nás klima - Zdeněk Svěrák (titulky) | Video: Aktuálně.cz

Planeta v nouzi. Klimatický speciál Aktuálně.cz

Planeta v nouzi, speciál Aktuálně.cz

Vedro ve městech, prázdné studny nebo vykácené lesy. Klimatické změny výrazně zasahují do života nás všech. Tvrdá fakta jasně ukazují, že planeta se kvůli vypouštění skleníkových plynů ohřívá a mění. Co se vlastně přesně děje? Jak se globální krize, ve které jsme se ocitli, projevuje v Česku i zahraničí a jaké bude mít následky?

Deník Aktuálně.cz připravil velký speciál věnovaný změně klimatu, ve kterém postupně zveřejňuje reportáže, rozhovory s odborníky i inovativně zpracované videa nebo interaktivní grafiky. Dejte o nich vědět pod hashtagem #PALINASKLIMA.

Děkujeme za podporu organizaci Člověk v tísni. Její dokument Krajina v tísni můžete zhlédnout ZDE.

Projekt vznikl za podpory  E.ONMONETA Money BankVodafone

V první části velké grafiky se dozvíte, jak a proč se planeta postupně otepluje:

Do speciálu Planeta v nouzi se zapojily významné osobnosti. Jejich videa naleznete zde:

Dále jsme napsali:

 

Právě se děje

před 28 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy