Nový rok je tady, ožívá fenomén bulharské Baby Vangy. Věštkyně katastrof a muslimského dobytí Říma

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 1. 1. 2018 11:23
Příbuzní a blízcí zemřelé bulharské věštkyně Baby Vangy popírají autenticitu některých jejích předpovědí, které se opravdu splnily. Například potopení ruské ponorky Kursk v roce 2000.
Baba Vanga.
Baba Vanga. | Foto: wikimedia

Praha - Přelom roku představuje doslova žně pro milovníky konspiračních teorií a katastrofických předpovědí. Populární byly ve své době například takzvaná mayská předpověď konce světa na rok 2012 nebo informace o blížící se planetě Nimiru, která měla zničit život na Zemi.

Poslední roky se v titulcích populárních webů a časopisů opakuje jméno bulharské vědmy Vangelije Gušterovové, známé pod přezdívkou Baba Vanga. Internet a sociální sítě hýří odkazy na to, co Vanga, která zemřela před jedenadvaceti lety, přesně předpověděla.

Zastánci věrohodnosti bulharské věštkyně tvrdí, že ve více než osmdesáti procentech se vždy splnilo to, o čem mluvila. Například havárie v Černobylu v dubnu 1986, potopení ruské jaderné ponorky Kursk v roce 2000 nebo teroristické útoky na New York a Washington z 11. září 2001. 

Předpověď bulharské vědmy pro rok 2018 je také zajímavá - údajně ve své době tvrdila, že se právě v tomto roce Čína stane světovou velmocí a lidstvo objeví na Venuši nový zdroj energie. 

Kritici "zázračné" bulharské věštkyně ale upozorňují na skutečnost, že je s odstupem let čím dál složitější odlišit, co Vangelija Gušterovová opravdu řekla a co koluje světem jako pozdější výmysly.

Hlavně co nejobecněji 

Lidé z jejího okolí například popřeli, že by někdy hovořila o ponorce Kursk. Odmítli také, že by předpověděla začátek třetí světové války na rok 2010. Řada konspirátorů ale za něj považuje začátek tzv. arabského jara, tedy revolucí v arabských zemích, které vedly k pádům režimů a občanským válkám.

S tím souvisí i další údajná věštba bulharské Baby Vangy, že v roce 2016 začnou muslimové válku v Evropě a do roku 2043 ovládnou Řím.

Vanga je někdy označována za balkánského Nostradama, podle francouzského lékaře, který v polovině 16. století prorokoval v budoucnosti katastrofy a války.

Stejně jako Nostradamus ale Vanga vyslovovala natolik obecné formulace, že na ně jde "naroubovat" prakticky jakoukoliv událost.

Budoucí populární vědma ve dvanácti letech oslepla na následky zranění při prudké bouři. Do očí se jí dostal prach a písek. Za komunistické éry nad ní držela ochrannou ruku Ljudmila Živkovová, dcera bulharského autoritářského vůdce Todora Živkova. Často za ní jezdila a považovala se za její přítelkyni a obdivovatelku.

Vesnici Petrič na jihozápadě Bulharska, kde Baba Vanga v roce 1996 zemřela, dodnes ovládá její kult. Z domu, ve kterém žila, je její muzeum. Ve vesnici má věštkyně sochu a nad jejím hrobem vystavěli obyvatelé kostel.

Směrem k budoucnosti byly její věštby plné převratných událostí. Pro rok 2023 předpověděla změnu oběžné dráhy Země, v roce 2100 zase vytvoření umělého Slunce. Ve vodě začnou lidé podle bulharské vědmy žít po roce 2130. V roce 3010 podle ní narazí kometa do Měsíce a kolem letopočtu 3797 život na Zemi definitivně skončí. Lidé ale předtím stihnou utéct do jiných míst vesmíru.

Podívejte se na rozhovor s politologem Francisem Fukuyamou, který se na počátku 90. let proslavil esejem Konec dějin:

Autor známé eseje "Konec dějin a poslední člověk" Francis Fukuyama diskutoval o politice Vladimira Putina, Islámském státu a konci vývoje společnosti. | Video: Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy