Zhroucení Asadova režimu Washington podle agentury Reuters překvapilo a končící administrativa prezidenta Joea Bidena nyní vyzývá syrské rebely, s nimiž chce navázat kontakt, aby vytvořili vládu, která bude zahrnovat syrské menšiny, a naopak v ní nebudou zastoupeny islamistické frakce.
Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že Blinken v Bagdádu "zdůrazní závazek USA vůči strategickému partnerství mezi Spojenými státy a Irákem a vůči bezpečnosti, stabilitě a svrchovanosti Iráku". "Bude také jednat o regionálních bezpečnostních příležitostech a výzvách, jakož i o trvalé americké podpoře pro zapojení všech menšin v Sýrii s cílem nastolit inkluzivní předání moci," dodalo.
Blinken při jednání v Bagdádu také uvedl, že Spojené státy jsou odhodlány zabránit obnovení teroristické skupiny Islámský stát (IS), napsala agentura AFP.
Irácký premiér Súdání mezitím prohlásil, že jeho země od nové syrské vlády očekává činy, nikoli slova. V závěru setkání s Blinkenem také poznamenal, že "je důležité, aby spřátelené země pomohly Syřanům obnovit jejich stát", a dodal, že od přechodné syrské vlády očekává především "konkrétní činy".
Nejmenovaný americký zdroj agentuře Reuters řekl, že Washington nyní vidí příležitost pro oslabení íránského vlivu na Blízkém východě.
Irák, který je veden koalicí převážně šíitských politických stran a ozbrojených skupin blízkých Íránu, je významným hráčem v takzvané ose odporu Teheránu, která zahrnuje teroristické hnutí Hamás v Pásmu Gazy a libanonský Hizballáh, s nimiž Izrael bojuje od útoku Hamásu na Izrael z loňského 7. října.
Irák se ovšem rozhodl nedovolit šíitským milicím zasáhnout v Sýrii, když sunnitští povstalci zahájili v listopadu bleskovou ofenzivu a minulý víkend nakonec obsadili Damašek.
Tisíce sunnitských bojovníků přešly ze Sýrie do Iráku po americké invazi v roce 2003 a podnítily roky sektářského zabíjení, než se v roce 2013 vrátily v podobě IS a dobyly třetinu země.
Islamistická sunnitská povstalecká skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která byla hlavní silou koalice, jež svrhla Asadův režim a která byla v minulosti ještě jako takzvaná fronta an-Nusra považována za syrskou odnož teroristické sítě al-Káida, se těchto dřívějších vazeb zřekla a uvedla, že se jí syrské menšiny nemusí obávat.