Blackwater zabil nevinné, rozhodla FBI

gaz
14. 11. 2007 12:46
Bodyguardi pálili do utíkajících Iráčanů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Vyšetřování incidentu, při kterém americká bezpečnostní agentura Blackwater v září zastřelila sedmnáct iráckých civilistů, ještě není u konce. Federální úřad pro vyšetřování už si je však jistý, že nejméně čtrnáct obětí bylo zabito bezdůvodně.

Informuje o tom list The New York Times s odvoláním na zprávu FBI.

Podle vyšetřovatelů začalo v poledních hodinách na bagdádské křižovatce střílet nejméně pět členů soukromé ochranky doprovázející americký diplomatický konvoj. Mluvčí Blackwateru, stejně jako jeho jediný majitel Erik Prince, tvrdí, že zaměstnanci firmy se pouze bránili.

Čtěte také: Blackwater spáchal zločin, vynesla ortel komise

Stříleli. Jenže to byli Američané

Bodyguardi podle zjištění podlehli iluzi, že na ně někdo střílí. Rány přitom vypálili jiní členové ochranky doprovázející konvoj. "Nenazval bych to masakrem, ale říci, že to bylo neopodstatněné, by bylo eufemismem," komentoval toto zjištění jeden z vládních úředníků.

Tři z mrtvých mohli podle FBI zaměstnanci ochranky vnímat jako hrozbu. S tím však nesouhlasí ani příbuzní zastřelených ani vyšetřovatelé amerického ministerstva obrany, kteří místo ohledávali těsně po střelbě. Podle nich bylo bezdůvodně zabito všech sedmnáct Iráčanů.

Iráčané se prý bezpečnostních agentur velmi bojí
Iráčané se prý bezpečnostních agentur velmi bojí | Foto: Reuters

Není zatím jasné, zda-li budou bodyguardi obžalováni. Vyšetřování prokázalo, že porušili kodex, kterým se řídí zaměstnanci a kontraktoři ministerstva zahraničí při používání střelných zbraní. Není však jasné, podle jakého práva mají být souzeni.

Čtěte také: Střelcům z Blackwateru byla nabídnuta imunita

Jako zaměstnanci diplomacie nespadají pod americké vojenské soudy a prozatímní koaliční správa pod vedením Paula Bremera roku 2004 zajistila soukromým ochrankám imunitu. To se nyní snaží irácká vláda změnit.

K větší kontrole své firmy  - ale podle amerických civilních zákonů - vyzval v několika říjnových rozhovorech pro americká média i šéf bezpečnostní agentury Erik Prince.

Šílený plán

Takový postup by však podle autora knihy o Blackwateru Jeremyho Scahilla byl tím "nejšílenějším plánem, o kterém kdy slyšel". Podle něj není možné, aby civilní úřady dohlíželi na 180 000 kontraktorů ve vzdálené zemi, která se nachází v latentní občanské válce.

Čtěte také: USA přitvrdí vůči bezpečnostním agenturám v Iráku

"Tenhle demokratický plán říká: pojďme poslat FBI, aby monitorovala 180 000 kontraktorů...pojedou do Iráku, najdou svědky a budou je vyšetřovat na všech těch nebezpečných místech. A pak zatknou zodpovědného jedince, přivezou ho zpět a postaví ho před americký civilní soud," řekl Scahill americké televizi PBS.

Foto: Reuters

"Tento zákon dá pouze Eriku Princovi a jiným bezpečnostním společnostem možnost, aby seděli a říkali - jsou zde zákony, které nás regulují. Podléháme americkému právu," komentoval návrh zákona, který nedávno schválila Sněmovna reprezentantů a jde nyní do Senátu.

Na incident z 16. září se však nový zákon nebude vztahovat tak jako tak. Podle jeho předkladatele, David E. Price, je však nutné střelce z Blackwateru potrestat. A to s pomocí zákona o válečných zločinech z roku 1996, nebo jinak.

"Existující právní nedostatky - a ty tu opravdu jsou - nemohou sloužit jako výmluva pro tolerování zločinného jednání," citovaly Price New York Times.

Mluvčí Blackwateru nálezy FBI zatím odmítla komentovat.

 

Právě se děje

Další zprávy