Bitvu o Ramádí nám prohrálo velení, líčí raněný irácký voják

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 5. 2015 20:33
Armáda zahájila protiofenzivu. Jeden z vojáků, který byl u minulé bitvy o Ramádí, tvrdí, že dokud se nezlepší velení, nemá armáda příliš šancí.
Bitva o Ramádí.
Bitva o Ramádí. | Foto: Reuters

Ramádí/Bagdád - Irácká armáda zahájila protiofenzívu a snaží se dobýt zpět Ramádí, strategické město v provincii Anbár, z něhož se musela minulý týden byla nucena stáhnout před ozbrojenci Islámského státu.

Podle vládních představitelů už iráčtí vojáci ve spolupráci s šíitskými milicemi z rukou fanatiků osvobodili dvě čtvrti.

Vyhráno ale zdaleka není. Jeden z vojáků, který byl u minulé bitvy o Ramádí, tvrdí, že dokud se nezlepší velení, nemá armáda příliš šancí.

Poslední boj o Ramádí podle pěšáka Asada Al-Jássiriho totiž neprohráli muži v poli, ale hrubé chyby velení, které na frontu neposílá dost zásob, posil ani munice.

"Bude mít větší smysl, když svléknu uniformu a přidám se k milicím," líčil reportérce televize CNN voják, jenž byl zraněn, když z posledních sil bránil město Ramádí.

Asad Al-Jássiri sloužil u jednotky, která se ze strategického města stáhla mezi posledními - až ve chvíli, kdy bylo jisté, že tam nezůstali žádní civilisté. Jedna z kulek ho zasáhla do levé paže a způsobila mu vážné zranění.

Před rozhodující bitvou byl Al-Jássiri spolu s dalšími 139 vojáky v předsunutém obranném valu. Před západními branami města.

Jednotka byla rozdělena do menších skupin po asi dvaceti mužích, kteří se zakopali ve vzdálenosti sto metrů od sebe.

Bagry s výbušninami

Družina prožívala nekonečné hodiny čekání. Útok islamistů pak přišel nečekaně, jako blesk z čistého nebe poté, co dva džípy najely na miny nastražené u silnice.

"Ozvaly se dva výbuchy a pět z nás bylo okamžitě po smrti. Pak do nás začali najíždět s buldozery naplněnými výbušninami," vzpomíná Asad Al-Jássiri.

Následoval asi pětihodinový urputný boj, jehož závěr jeden z iráckých vojáků nahrál na mobilní telefon.

Video:

Bojujte, hrdinové, bojujte

Zatímco jeden z velitelů v nastalém chaosu žádá o leteckou podporu, jeho podřízení křičí, že islamisté přicházejí už ze čtvrté strany. Jednotka, která měla předsunutým bojovníkům krýt záda, se kamsi vytratila.

"Bojujte, hrdinové, bojujte," je na videu slyšet velitelské povzbuzení. Jeden z vojáků pak křičí, že mu došla munice. Al-Jássiri reaguje na prosbu o pomoc, vystupuje z obrněného transportéru. V tom okamžiku ho zasahuje nepřátelská kulka.

"Zasáhla mě z úhlu do neprůstřelné vesty, odrazila se a zaryla se mi do ruky," líčí.

Po zásahu se zhroutil k zemi a jeden ze spolubojovníků ho dotáhl do bezpečí, čímž mu patrně zachránil život.

Pak zazněl rozkaz ke stažení.

"Měli jsme oběti, měli jsme raněné, ale řekli jsme, že se nevzdáme. Že jsme na prolévání krve mučedníků zvyklí a že jsme zemi ještě neosvobodili. Konvoj ale začal odjíždět, a tak nám nezbylo než se také stáhnout," vysvětluje rozčarovaný Asad al-Jássiri.

Těch šest zajatců jsme chtěli zabít, náš důstojník už ale nahlásil na velitelství, že je zadržujeme, tak už to bohužel nešlo.

Vypověděl i o událostech, kdy jeho jednotka dobyla jedno z postavení Islámského státu, šest jeho bojovníků zabila a sedm zajala.

Dva z nich vojáci na videu mučí. Podle Al-Jássiriho proto, aby získali důležité informace.

"Slyšel jsem jednoho z našich velitelů, jak se ho ptá, jak mohli dostat nástražné výbušniny mezi naše hlídky, když se nacházejí jen sto metrů od sebe. Odpověděl, že používají baterky. ´Víme, že je na každém stanovišti jen 28 vojáků, rotují po pěti hodinách a nemají dostatek munice. Rozsvítili jsme baterku, a když nezazněla střelba, připlížili jsme se a výbušninu tam umístili,´ vysvětloval."

"Těch šest zajatců jsme chtěli zabít, náš důstojník už ale nahlásil na velitelství, že je zadržujeme, tak už to bohužel nešlo," uzavírá své vyprávění raněný voják.

Pomstí padlé?

Nyní mají iráčtí vojáci šanci své padlé spolubojovníky pomstít. Podle plukovníka irácké armády už v rámci protiofenzívy pronikli do čtvrtí Humajra a Tíš.

"Bojovníci z IS museli uprchnout a vojáci a šíitské milice obsadili dvě čtvrtě. Podařilo se jim také dostat se do univerzity, ale tu musejí ještě osvobodit," řekl plukovník. Obsazení dvou jižních čtvrtí IS odřízne od jeho zásobovacích tras.

 

Právě se děje

Další zprávy