Bitva o ropu a plyn na arktickém severu začala

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
19. 5. 2011 8:30
Dánsko chce požádat OSN nejméně o pět podmořských oblastí.
Bude 21. století ve znamení boje o Arktidu?
Bude 21. století ve znamení boje o Arktidu? | Foto: Reuters

Kodaň - Boj mocností o severní pól přípomíná posledních několik let boj o africké nerostné zdroje z 19. století. Až teď se ale tichá válka o Arktidu přesouvá na pole OSN.

Dánsko hodlá do roku 2014 požádat o pět podmořských oblastí kolem Grónska, Faerských ostrovů a Severního pólu. Vyplývá to z tajného strategického plánu dánské vlády, který zveřejnila média.

Zájem o ledovou Arktidu je pochopitelný. Tam, kde ochránci přírody lamentují nad globálním oteplováním, mnou si finančníci a vlády ruce. Ustupující led nabízí čím dál víc nalezišť nerostných surovin.

Jak řekl BBC profesor Peter Wadhams z Univerzity v Cambridge, "může se lehce stát, že severní pól bude bez sněhu během jednoho dvou let."

Studený mír

Dánsko není jediné, kdo si dělá na mořské dno nárok. Států je celkem osm: USA, Kanada, Rusko, Norsko, Island, Švédsko a Finsko. K tomu přidejme mocné těžařské společnosti a vzniká velmi hořlavý koktejl.

Foto: Reuters

Celkově se odhaduje, že v Arktidě leží okolo devadesáti miliard barelů ropy a padesát miliard kubických metrů zemního plynu.

Skeptici varují, že právě arktický sever bude v 21. století s velkou pravděpodobností dějištěm moderní války o energetické zdroje.

Dokládají to nedávno publikované úryvky z diplomatických depeší, které zveřejnil server WikiLeaks.

"21. století pozná boj o zdroje a Rusko by tento boj nemělo prohrát... NATO cítí, odkud fouká vítr. Fouká ze severu," prohlásil ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin.

Rusové nejsou jediní, kdo otevřeně hovoří o velmi křehkém "studeném míru". Chuť po arktickém bohatství s sebou navíc přináší konflikty u jinak tradičních spojenců.

Ve hře jsou vedle ropy a zemního plynu i nové námořní cesty do Asie a větší příležitosti pro rybolov.

Očekává se napětí mezi Norskem a NATO kvůli severní norské hranici s Ruskem. Spojené státy zase napjatě čekají, až se přesně zaměří naleziště kolem dánské autonomie Grónska.

Místní vláda v Nuuku zvažuje vyhlášení samostatnosti. Bez peněz z ropy a zemního plynu by si tento krok ale nemohla dovolit. USA chce největšímu světovému ostrovu nabídnout vojenskou ochranu, pokud ovšem bude Grónsko spolupracovat s americkými těžařskými koncerny.

Dánsko je zatím první země, která hodlá na půdě OSN o podmořské oblasti požádat. Dánský premiér Lars Loekke Rasmussen existenci tajné strategie nepotvrdil, ani nevyvrátil.

"Nové námořní cesty a objevy přírodních zdrojů nakonec umístí tento region do centra světové politiky," znějí v depeši z roku 2009 slova tehdejšího dánského ministra Pera Stiga Moellera. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy