Drama v Kyrgyzstánu: Těžkooděnci obléhali vilu exprezidenta, po dvou dnech se vzdal

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 8. 8. 2019 16:34
Bývalý kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev, který je podezřelý z podvodného a korupčního jednání, se po dvoudenním obléhání své rezidence těžkooděnci vzdal policii. Oznámili to členové jeho štábu a potvrdili to z místa novináři. Přivolané policejní posily souboj rozhodly proražením vchodových dveří a nasazením vodních děl.
Kdo může za smrt policisty při neúspěšném zatčení? Zbraň jsem držel já, tvrdí kyrgyzský exprezident Atambajev. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Exprezidentovi přívrženci chránili bývalou hlavu státu od středečního odpoledne, kdy policisté přišli Atambajeva zatknout. Bývalý prezident, který byl v červenci zbaven imunity, odmítá obvinění z korupce a z podvodů a tvrdí, že jde o politické pronásledování ze strany nynějšího vedení státu v čele s prezidentem Sooronbajem Žeenbekovem.

V noci na čtvrtek ochránci exprezidentova sídla na jihu hlavního města Biškeku odrazili dva pokusy o Atambajevovo zatčení a propustili na svobodu šest zajatých příslušníků speciálních sil.

Atambajev mezitím vyzval k pochodu na hlavní město a k demonstraci za odstoupení Žeenbekova. Pochod ale narazil na policejní zátarasy a byl odvolán.

V obavě z nepokojů byly v hlavním městě uzavřeny obchody a nákupní střediska. Podle serveru 24.kg policisté zablokovali silnici do vesnice Koj-Taš, kde je Atambajevovo sídlo, nefungovalo ani telefonické spojení, údajně byl odpojen internet.

Při opakovaných pokusech o Atambajevovo zatčení byl jeden policista zabit a zraněna byla další padesátka lidí, z toho asi polovina policistů. Do policejní akce se údajně zapojily dva tisíce mužů.

Atambajev ve čtvrtek novinářům nepřímo tvrdil, že jednoho z policistů zastřelil on sám. "Zbraň byla v mých rukách, ale zodpovědný za jeho smrt je Sooronbaj Žeenbekov," uvedl podle Rádia Svobodná Evropa. "Za jeho smrt jsou zodpovědní ti hlupáci, co ho poslali zemřít."

Země se podle agentury AFP ocitla v hluboké politické krizi. Rusko mezitím dalo prostřednictvím mluvčí diplomacie Marije Zacharovové najevo, že považuje dění v Kyrgyzstánu za vnitřní záležitost středoasijské republiky.

Prezident Žeenbekov zkrátil dovolenou a v Biškeku svolal bezpečnostní radu, aby svého předchůdce obvinil z porušení ústavy a dalších zákonů. Na mimořádném zasedání parlamentu šéf státu odmítl kritiku slabosti úřadů a ujistil, že dělá vše, aby nepřipustil krveprolití a vyhrocení situace.

"Toto není boj dvou vůdců, tady bojuje zákon proti svévoli, snažící se zabránit odhalení korupce," prohlásil na adresu svého předchůdce a oponenta. "Zajistíme mír, veřejnou bezpečnost a klidný život v republice," ujistil šéf státu v provolání k národu.

Kyrgyzstán prošel od rozpadu bývalého Sovětského svazu složitým vývojem, v roce 2005 byl svržen tehdejší prezident Askar Akajev, stejný osud o pět let později potkal exprezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Akajev žije v ruském a Bakijev v běloruském exilu.

 

Právě se děje

Další zprávy