Biskupové učinili vstřícný krok k rozvedeným, k homosexuálům nikoliv

ČTK ČTK
24. 10. 2015 23:09
Papežův názor, reprezentovaný progresivnější skupinou biskupů, převážil v přístupu k rozvedeným, jimž dokument otevírá dosud zavřené dveře do řad katolických věřících. Pontifik, který se letos vyslovil pro větší otevřenost k dosud církví nepřijímaným skupinám jako jsou právě znovu sezdaní, tak získal podporu pro případné další kroky ohledně tohoto citlivého tématu.
Papež František a kardinál Lorenzo Baldisseri opouštějí biskupský synod o rodině.
Papež František a kardinál Lorenzo Baldisseri opouštějí biskupský synod o rodině. | Foto: Reuters

Vatikán - Katolická církev by měla vstřícněji přistupovat k rozvedeným lidem, kteří uzavřou nová manželství.

Shodla se na tom vatikánská biskupská synoda věnovaná rodině a manželství, která tak částečně podpořila liberální kroky papeže Františka. Progresivní část kléru naopak neprosadila zmírnění postoje církve k homosexuálům, uvedla agentura Reuters.

Biskupové z celého světa přijali na závěr třítýdenního zasedání charakterizovaného hledáním kompromisu mezi postoji konzervativců a liberálního křídla závěrečné usnesení.

Františkův názor, reprezentovaný progresivnější skupinou biskupů, převážil v přístupu k rozvedeným, jimž dokument otevírá dosud zavřené dveře do řad katolických věřících.

Pontifik, který se letos vyslovil pro větší otevřenost k dosud církví nepřijímaným skupinám jako jsou právě znovu sezdaní, tak získal podporu pro případné další kroky ohledně tohoto citlivého tématu.

Kvůli odporu tradicionalistů se však nepodařilo do usnesení prosadit zmínku o tom, že by duchovní měli automaticky při mši umožňovat rozvedeným a znovu sezdaným věřícím přijímání, což bylo důležitým tématem synody.

Katolická doktrína v současnosti zapovídá podruhé sezdaným přijímání, neboť považuje za platné pouze první manželství a sex s druhým partnerem proto bere jako hřích cizoložství.

Na synodě neuspěla ani snaha o zmírnění přístupu vůči gayům a lesbám. Někteří biskupové sice navrhovali, aby bylo do textu zahrnuta věta nazývající homosexuály "bratry, sestrami a kolegy", avšak bezvýsledně. Zástupci řady zemí toto téma nadále považují za tabu a jakoukoli vstřícnou zmínku o homosexuálech nepřipustili.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy