Bin Ládin zemřel, aby Obama vyhrál volby, zní z Íránu

ČTK ČTK
15. 5. 2011 23:10
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád tvrdí, že USA delší dobu věznily vůdce Al-Káidy
Mahmúd Ahmadínežád, íránský prezident, během projevu 15. května 2011.
Mahmúd Ahmadínežád, íránský prezident, během projevu 15. května 2011. | Foto: Reuters

Teherán - Spojené státy věznily šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina už po určitou dobu před jeho usmrcením, a to z vnitropolitických důvodů.

V neděli to prohlásil íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, podle něhož tento postup prezident USA Barack Obama zvolil kvůli blížícím se prezidentským volbám.

"Mám přesné informace, že předtím než bin Ládina zabili, nějakou dobu už ho Američané zadržovali," řekl prezident v íránské televizi. Zdroj svých informací neprozradil.

"Usáma jejich vinou onemocněl, zabili ho během nemoci," upřesnil svou verzi událostí íránský prezident.

Dodal, že o tomto postupu kvůli volbám rozhodl prezident Obama. "Udělal to z vnitropolitických důvodů, jinými slovy zabili ho proto, aby zajistili Obamovo znovuzvolení," řekl. Nyní se podle Ahmadínežáda Washington snaží, aby mrtvého vůdce Al-Káidy nahradil někým jiným.

Spojené státy často Írán obviňují, že s Al-Káidou spolupracuje. Teherán zase připomíná, že Spojené státy vyzbrojovaly afghánské povstalce při jejich bojích proti sovětské okupaci, do nichž se zapojil i bin Ládin.

Teherán oficiálně reagoval na usmrcení šéfa Al-Káidy prohlášením, že Západ si vyrobil jen nové zdůvodnění pro svou vojenskou přítomnost v Afghánistánu a Iráku.

 

Právě se děje

před 4 minutami

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy