Bin Ládin vyhrožuje Evropě a cílí na německé volby

Reuters Reuters, Veronika Šmausová
25. 9. 2009 19:03
Usáma bin Ládin požaduje po evropských zemích stažení vojsk z Afghánistánu
Usáma bin Ládin, nejhledanější terorista světa, na archivním snímku z května 1998. Účastnil se tiskové konference v Afghánistánu.
Usáma bin Ládin, nejhledanější terorista světa, na archivním snímku z května 1998. Účastnil se tiskové konference v Afghánistánu. | Foto: Reuters

Dubai - Usáma bin Ládin požaduje po evropských zemích stažení vojsk z Afghánistánu. Svůj vzkaz dnes umístil na internetu. K audionahrávce připojil svou fotografii a německé titulky.

„Nežádáme nic nespravedlivého. Je jen na vás, abyste s nespravedlností skončili a stáhli své vojáky z Afghánistánu," vzkazuje bin Ládin ze svého druhého veřejného projevu za posledních čtrnáct dní.

„Je ostudné být součástí aliance, jejichž vůdci neberou ohledy na prolévání krve lidských bytostí při záměrných bombových útocích na vesnice," odkazuje bin Ládin na smrti civilistů při raketových útocích proti talibanským bojovníkům v Afghánistánu a Pákistánu.

Dále vůdce Talibanu tvrdí, že ten, kdo viděl vraždění v severním Afghánistánu, musí porozumět bombovým útokům v Madridu a Londýně v letech 2004 a 2005.

Německé titulky na nahrávce naznačují, že je vzkaz míněn především Němcům, kteří se tuto neděli budou rozhodovat, zda budou hlasovat pro vládu Angely Merkelové, která podporuje účast německých jednotek v Afhgánistánu, nebo socialisty.

Ve dvou předchozích nahrávkách již německý Maročan Bekkay Harrach vyhrožoval Němcům, že pokud zvolí vládu, která nasazení vojáků v Afghánistánu podporuje, zaplatí za to.

Předposlední bin Ládinův vzkaz byl namířen k Američanům. Zveřejnil jej pouze několik dní po osmém výročí útoků na Světové obchodní centrum v New Yorku.

Vyhrožoval v něm kvůli americkým vztahům s Izraelem. Prezidenta Baracka Obamu označil za neschopného ukončit válečný konflikt v Afghánistánu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy