Bin Ládin se přiznal k vánočnímu útoku a hrozí dalšími

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 1. 2010 12:40
Útoky prý neustanou, dokud budou USA podporovat Izrael

Dauhá - Katarská zpravodajská televize Al-Jazeera podle serveru BBC obdržela od teroristické skupiny Al-Kájda zvukovou nahrávku, na které údajně její šéf Usáma Bin Ládin promlouvá k americkému prezidentovi Baracku Obamovi.

Ládin na nahrávce přiznává, že za prosincovým útokem na letadlo mířící do Detroitu stojí Al-Kájda a varuje Spojené státy, že přijdou další útoky.

Hlava teroristické organizace v záznamu doslova říká, že není fér, aby si Američané užívali klidu, když Palestinci v pásmu Gazy trpí, a pohrozila dalšími útoky, které budou trvat, dokud budou Spojené státy spojencem Izraele.

"Kdyby k Vám bylo možné promlouvat pomocí slov, nepromlouvali bychom prostřednictvím letadel," říká prý Usáma Bin Ládin v nahrávce, jejíž autenticita zatím nebyla ověřena.

"Zpráva, kterou vám předal nigerijský hrdina Umar Farouk Abdulmutallab, je potvrzením předchozí zprávy hrdinů z jedenáctého září," pokračuje.

Nigerijský útočník, který se s pomocí bomby ukryté ve spodním prádle pokusil zničit letadlo na lince do Detroitu, byl prý vycvičen bojovníky Al-Kájdy v Jemenu.

 

Právě se děje

teď

Objem úvěrů na bydlení klesl v lednu o tři miliardy na 20,1 miliardy korun

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v lednu 20,1 miliardy Kč. To je o tři miliardy méně než v prosinci 2020. Proti lednu 2020 je to o 5,5 miliardy, tedy o 38 procent více. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.

"Nástup do roku 2021 se z hlediska prodejů hypotečních úvěrů podle statistik ČNB podařil. Boom tedy pokračuje. A bude pokračovat do té doby, než se uklidní pandemická situace," uvedl poradce asociace Vladimír Staňura.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy