Bin Ládin prý není v jeskyni, žije ve vile v Pákistánu

Zahraničí Zahraničí
18. 10. 2010 11:15
Tvrdí to představitel NATO, který se zabývá bojem s Al-Káidou

Islámábád - Šéf Al-Káidy Usáma bin Ládin se už dávno neskrývá někde v jeskyni v těžko přístupných horách, ale žije v domě na severozápadě Pákistánu.

S novou informací přišel představitel NATO, který je obeznámen se situací na afghánsko-pákistánském pomezí.

Bin Ládin a i jeho nebližší spolupracovník Ammán Zaváhrí podle tohoto zdroje, citovaného televizí CNN, žijí pod ochranou předáků místních kmenů, kteří sympatizují s Talibanem a Al-Káidou.

Není prý také vyloučeno, že o místě pobytů šéfů Al-Káidy vědí někteří činitelé pákistánské tajné služby ISI.

"Nikdo z šéfů Al-Káidy nežije v jeskyni. Naopak, těší se poměrně značnému pohodlí v domech pod ochranou místních lidí," tvrdí představitel NATO, který si nepřál být jmenován.

Mapa znázorňuje kmenová území, která vláda v Islámábádu nekontroluje.
Mapa znázorňuje kmenová území, která vláda v Islámábádu nekontroluje. | Foto: Aktuálně.cz

Podle něj Bin Ládin a Zavahrí bylí každý v jiném domě, ale nedaleko od sebe.

Pákistánská vláda nad kmenovými oblastmi na severozápadě Pákistánu u afghánských hranic nemá kontrolu, tento region má už několik desítek let značnou autonomii a vlastní zákony.

Bývalý vůdce Talibanu Muhammad Umar je podle amerických zpravodajských zdrojů naproti tomu pobývá na jihu Pákistánu.

Bin Ládin i Umar uprchli před americkými vojáky na konci roku 2001. Stopa vůdce Al-Káidý se ztratila v jeskynním komplexu Tora Bora východně od Kábulu, šéf Talibanu zmizel v jižním Afghánistánu. Podle svědků na motocyklu.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy