Bin Ládin prý není v jeskyni, žije ve vile v Pákistánu

Zahraničí Zahraničí
18. 10. 2010 11:15
Tvrdí to představitel NATO, který se zabývá bojem s Al-Káidou

Islámábád - Šéf Al-Káidy Usáma bin Ládin se už dávno neskrývá někde v jeskyni v těžko přístupných horách, ale žije v domě na severozápadě Pákistánu.

S novou informací přišel představitel NATO, který je obeznámen se situací na afghánsko-pákistánském pomezí.

Bin Ládin a i jeho nebližší spolupracovník Ammán Zaváhrí podle tohoto zdroje, citovaného televizí CNN, žijí pod ochranou předáků místních kmenů, kteří sympatizují s Talibanem a Al-Káidou.

Není prý také vyloučeno, že o místě pobytů šéfů Al-Káidy vědí někteří činitelé pákistánské tajné služby ISI.

"Nikdo z šéfů Al-Káidy nežije v jeskyni. Naopak, těší se poměrně značnému pohodlí v domech pod ochranou místních lidí," tvrdí představitel NATO, který si nepřál být jmenován.

Mapa znázorňuje kmenová území, která vláda v Islámábádu nekontroluje.
Mapa znázorňuje kmenová území, která vláda v Islámábádu nekontroluje. | Foto: Aktuálně.cz

Podle něj Bin Ládin a Zavahrí bylí každý v jiném domě, ale nedaleko od sebe.

Pákistánská vláda nad kmenovými oblastmi na severozápadě Pákistánu u afghánských hranic nemá kontrolu, tento region má už několik desítek let značnou autonomii a vlastní zákony.

Bývalý vůdce Talibanu Muhammad Umar je podle amerických zpravodajských zdrojů naproti tomu pobývá na jihu Pákistánu.

Bin Ládin i Umar uprchli před americkými vojáky na konci roku 2001. Stopa vůdce Al-Káidý se ztratila v jeskynním komplexu Tora Bora východně od Kábulu, šéf Talibanu zmizel v jižním Afghánistánu. Podle svědků na motocyklu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy