Další problém v Bílém domě. Ochranka zvažuje tvrdší kontroly

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 9. 2014 16:52
Přísnější opatření mají být přijata v reakci na páteční incident, při němž válečný veterán přeskočil plot s nožem v kapse a snažil se dostat k prezidentovi.
Agent Secret Service při páteční evakuaci Bílého domu.
Agent Secret Service při páteční evakuaci Bílého domu. | Foto: Reuters

Washington - Americká prezidentská ochranka po opakovaném narušení bezpečnosti Bílého domu zváží rozšíření bezpečnostního pásma kolem prezidentova sídla.

Přísnější opatření mají být přijata v reakci na páteční incident, při němž válečný veterán s nožem v kapse přeskočil plot a se slovy, že "se potřebuje setkat s prezidentem, aby mohl zemi něco říci", se snažil obejít ochranku.

Jednou z možností zpřísnění stávajících opatření je rozšíření oplocení komplexu o další předsunutou bariéru, druhou alternativu by pak veřejnost a především turisté pocítili mnohem výrazněji.

Podle deníku The Washington Post je ve hře i návrh prověřovat a šacovat přicházející v okruhu až jednoho bloku od Bílého domu.

K narušení bezpečnosti amerického prezidentského sídla došlo v poslední době hned třikrát. Páteční případ je ale nejvážnější a šokoval veřejnost i politické špičky země. Plot přeskočil dvaačtyřicetiletý válečný veterán z Iráku Omar Gonzalez, jenž absolvoval tři bojové mise jako ostřelovač a trpí po nich posttraumatickou stresovou poruchou.

Své ochrance stále věřím, vzkázal Obama

Oplocení překonal na severní straně. U sloupového vchodu ignoroval příkazy agentů, kteří jej zadrželi. Původně tvrdili, že nebyl ozbrojen, později vyšlo najevo, že u sebe měl zavírací nůž s 9centimetrovou zoubkovanou čepelí.

Ochranka spustila alarm a Bílý dům musel být na půl hodiny evakuován.

Kojenec-narušitel

Prezident Barack Obama ústy svého mluvčího vzkázal, že své ochrance stále důvěřuje, a to i přesto, že v sobotu došlo k dalšímu incidentu.

Mluvčí Secret Service, která zajišťuje prezidentům ochranu, již před tím oznámil, že v sobotu byl kvůli nepovolenému vniknutí do areálu Bílého domu zadržen další muž. Ten nejprve dorazil k bráně do Bílého domu pěšky, a když byl poslán pryč, přijel svým automobilem.

"Odmítal se vzdálit a byl zadržen pro nepovolené vniknutí," řekl mluvčí. Podle agentury AP zatím nic nenaznačuje, že by tento incident nějak souvisel s páteční událostí.

V srpnu zase vyvolal poplach kojenec-narušitel, jenž se plotem kolem Bílého domu "probatolil".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Afghánské prezidentské volby z loňského roku vyhrál Ašraf Ghaní

Vítězem afghánských prezidentských voleb z loňského září je dosavadní hlava státu Ašraf Ghaní. Oznámila to v úterý ústřední volební komise, podle níž Ghaní získal 50,64 procenta hlasů, a těsně tak porazil svého hlavního soupeře, premiéra Abdulláha Abdulláha. Oznámení konečných výsledků bylo kvůli sporům, technickým obtížím a podezření z podvodů několikrát odloženo. Volební komise vítěze nyní definitivně potvrdila po téměř pěti měsících od hlasování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy