Mimořádná zpráva

Bílý dům zablokoval zveřejnění necenzurované Muellerovy zprávy o prezidentu Trumpovi

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 5. 2019 6:10
Bílý dům využil ve středu svého práva a zablokoval zveřejnění necenzurované zprávy zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, který zkoumal ruské vměšování do amerických voleb v roce 2016. Tento krok ještě více vyhrotil ústavní střet mezi demokraty kontrolovanou Sněmovnou reprezentantů a republikánským prezidentem, který se týká pravomocí vyšetřovat Donalda Trumpa, jeho administrativu, jeho rodinu i jeho obchodní zájmy. 
Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller.
Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller. | Foto: Reuters

Výsadní právo prezidenta, známé jako executive privilege, umožňuje hlavě státu neposkytovat informace Kongresu a potažmo veřejnosti. "Každý den se objeví nové úsilí této administrativy, jak bránit Kongresu v činnosti," uvedl šéf právního výboru Sněmovny reprezentantů Jerry Nadler. "To je neslýchané," dodal.

Administrativa své rozhodnutí oznámila jen několik hodin předtím, než právní výbor Sněmovny reprezentantů podle očekávání podpořil žalobu na ministra spravedlnosti Williama Barra pro pohrdání Kongresem právě kvůli nedodání necenzurované Muellerovy zprávy. O žalobě bude rozhodovat celá dolní komora.

Spor týkající se Barra může teoreticky vyústit v civilní žalobu, která může skončit pokutou či trestem vězení. Takový závěr ale analytici nepředpokládají.

Ministr Barr, který Muellerovu zprávu o vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby v rozsahu 455 stran v dubnu zveřejnil se začerněnými pasážemi, dosud všechny žádosti kongresových demokratů o poskytnutí plné verze zprávy ignoroval. Sněmovní výbor se proto rozhodl pro komplikovanou a nepříliš využívanou cestu žaloby.

Zpravodajský výbor americké Sněmovny reprezentantů mezitím pokračoval obsílkou ministerstva spravedlnosti. Kromě kompletního shrnutí ruského vměšování do prezidentských voleb se domáhá také předání důkazního materiálu, z něhož zpráva vychází, jakož i veškerých materiálů od tajných služeb, které byly součástí vyšetřování. Kongresmani dali ministerstvu na splnění požadavku týden.

"Kongres ty materiály potřebuje. Nebude nám bráněno," uvedl na Twitteru předseda zpravodajského výboru Sněmovny Adam Schiff. Společně s nejvýše postaveným republikánským členem výboru Devinem Nunesem žádá necenzurovanou Muellerovu zprávu už několik týdnů, napsala agentura AP.

VIDEO: Daniel Anýž o budoucnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Nepotvrdilo se hlavní podezření, Robert Mueller nenašel jasné důkazy, nemůže ale prezidenta ani plně očistit, říká redaktor Aktuálně.cz Daniel Anýž. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy