reklama
 
 

Bílý dům chce znovu zablokovat akreditaci novináře ze CNN

19. 11. 2018 16:53
Bílý dům se chystá odebrat akreditaci zpravodaji televize CNN Jimu Acostovi, který o ni počátkem listopadu po sporu s prezidentem Donaldem Trumpem přišel, ale opět ji dočasně po zásahu soudu získal. Zpravodajská stanice již oznámila, že se kvůli záměru Bílého domu obrátila na soud.

Trumpova kancelář tvrdí, že Acosta se na tiskové konferenci 7. listopadu choval hrubě a nedodržel základní standardy, proto mu povolení k účasti na mediálních akcích v sídle prezidenta USA odebrala. CNN se Acosty zastala a obrátila se na soud s tím, že Bílý dům odebráním akreditace porušil první a pátý dodatek americké ústavy, které garantují svobodu tisku a upravují pravidla pro předkládání důkazů a pro tresty.

V pátek 16. listopadu soud ve Washingtonu předběžným rozhodnutím nařídil Bílému domu obnovit Acostovi akreditaci. Definitivní verdikt soud vynese až v řádném řízení.

Bílý dům oznámil, že předběžný rozsudek respektuje. Později ale Acostu vyrozuměl, že mu akreditaci chce opět zablokovat, jakmile soudem nařízené podmínky vyprší. Podle CNN by Acosta o akreditaci mohl přijít na konci měsíce.

CNN v aktuálním prohlášení trvá na tom, že Bílý dům nadále porušuje první a pátý dodatek ústavy. "Takovéto jednání ohrožuje všechny žurnalisty a zpravodajské organizace. Jim Acosta a CNN budou pokračovat ve zpravodajství týkající se Bílého domu a prezidenta," dodala stanice.

V nově podaných dokumentech, kterými se CNN dožaduje dalšího předběžného řízení, televize vyjádřila naději, že se spor podaří vyřešit dohodou bez zásahu soudu.

VIDEO: Jste hrozný a nevychovaný člověk. Pustil se americký prezident do novináře CNN

Jste hrozný a nevychovaný člověk. Trump se na tiskovce ostře střetnul s novinářem CNN | Video: Reuters |  01:04

autor: ČTK | 19. 11. 2018 16:53

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama