Televize, která pomohla Trumpovi do Bílého domu, oslabí. Vyhozený moderátor byl strojem na peníze

Daniel Anýž Daniel Anýž
20. 4. 2017 14:22
Televize FOX News je oknem do světa pro americké konzervativní voliče. 40 % voličů prezidenta Donalda Trumpa označuje FOX News za hlavní zdroj svých informací o americké politice. Nejznámější tváří FOX News byl moderátor Bill O´Reilly, který ale ve středu kvůli obviněním ze sexuálního obtěžování skončil. Konzervativní voliči i Donald Trump budou muset hledat jiného spřízněnce na mediální scéně.
Americký moderátor Bill O'Reilly.
Americký moderátor Bill O'Reilly. | Foto: Reuters

Washington - V loňské prezidentské kampani Donalda Trumpa se to neobjevilo poprvé. V roce 2008 v kampani republikána Johna McCaina to bylo obdobné, stejně jako o čtyři roky později mezi fanoušky Mitta Romneyho.

Fox New o muslimech v Evropě
Fox New o muslimech v Evropě | Video: Youtube.com

"Slyšel jsem to na FOX News…", "Říkali to na FOX News… ." "Viděla jsem to u Billa O´Reillyho na FOX News…"

Konzervativní voliči, kteří si nerozumějí s liberální částí Ameriky a většinu velkých médií považují za levicově "cinknutá", mají prakticky jediný zdroj, jemuž věří a který určuje, jak vidí svět.

Zpravodajskou kabelovou televizi FOX News. A je-li někdo jejím majákem, podle kterého každý pozná, co naladil, tak je to moderátor Bill O´Reilly. Moderátor, který svým divákům kromě jiného slíbil, že za ně vždy bude stát na stráži proti "sekulárním progresivistickým silám politické korektnosti".

Například proti všem, kdo podle O´Reillyho vedou "válku proti Vánocům". Což je jedno z jeho každoročních témat, když ve svém pořadu mapuje a kárá, kdo kde v USA namísto "Merry Christmas" (Veselé Vánoce) říká sekulární "Happy Holidays" (Štastné svátky).

Máte padáka!

Jenže letos už nikoho ve vysílání plísnit nebude. O´Reillyho fanoušci, mezi které patří i prezident Donald Trump, se bez něho ze dne na den budou muset obejít. 

Ve středu byl Bill O´Reilly z FOX News propuštěn.

Důvodem byla četná obvinění ze sexuálního obtěžování a nevhodného chování k ženám. Což vyšlo na světlo, když deník New York Times na začátku dubna zveřejnil, že FOX News v uplynulých letech vyplatila v mimosoudních vyrovnáních celkem pěti ženám, které O´Reillyho hodlaly zažalovat, 13 milionů dolarů.

"Po důkladném a pečlivém zvážení vznesených obvinění se společnost a Bill O´Reilly dohodli, že se Bill O´Reilly na FOX News nevrátí," znělo středeční prohlášení korporace 21st Century FOX, mateřské firmy FOX News.

Po dvaceti letech je konec. O´Reilly přitom byl v roce 1996 jedním ze zakládajících členů celého týmu. Po víkendu, až se sedmašedesátiletý moderátor vrátí z dovolené v Itálii, už nemusí do televize chodit.

Mohlo by se zdát přehnané, že O´Reillyho pád byl ve čtvrtek titulní zprávou všech velkých amerických novin. Jenže to jen dokládá, jakým kulturním a politickým fenoménem se FOX News a její nejznámější tvář v posledních patnácti letech staly.

Ukazují to čísla o sledovanosti i průzkumy zaměřené na divácké preference.
FOX News vznikla jako záměrná protiváha vůči starší televizi CNN. Neutrální až liberální tón CNN měl dostat konkurenci. A to se povedlo lépe, než sami zakladatelé FOX News možná čekali.

V současnosti pokrývá 90 milionů amerických domácností, je nejsledovanější zpravodajskou televizí. Její konzervativní naladění se stalo diváckým útočištěm pro republikánské voliče.

Trumpova voličská základna

Podle průzkumu Pew Research Center byla FOX News hlavním zdrojem informací pro 40 procent voličů Donalda Trumpa. Zatímco na straně demokratky Hillary Clintonové jmenovala FOX News pouhá 3 procenta jejích příznivců.

A právě O´Reillyho televizní magazín "The O´Reilly Factor", vysílaný v pracovní dny v "prime time" v osm hodin večer, byl posledních deset let vlajkovou lodí FOX News a zároveň pravidelně nejsledovanějším pořadem všech zpravodajských televizí.

O´Reilly se stal vlivnou, celoamericky známou celebritou. O čemž svědčí pozoruhodný detail, že o svém středečním odvolání z FOX News se O´Reilly dozvěděl během návštěvy ve Vatikánu. Na přímluvu newyorského kardinála Timothy M. Dolana se tam setkal s papežem Františkem.

Užitečný O'Reilly

Mezi ty, kdo pokládali za užitečné se k O´Reillymu hlásit, patřil i Donald Trump. Ještě jako prezidentský kandidát Trump loni O´Reillyho na Twitteru například bránil před útoky "liberálních médií". A zastal se ho i teď, už jako prezident, když přišla obvinění ze sexuálního obtěžování.

"Myslím, že je někým, koho dobře znám - a je to dobrý člověk. Nemyslím si, že by Bill udělal něco špatného," komentoval Trump celou věc krátce po zveřejnění aféry v New York Times.

Trumpova shovívavost ovšem byla i oplátkou za to, že Bill O´Reilly v loňské volební kampani ve svém pořadu zase velmi hladce přešel tehdejší informace o Trumpově skandálním chování vůči ženám. Video z roku 2005, na kterém se Trump vychloubal svými sexuálními nájezdy na ženy, Bill O´Reilly ve svém pořadu odbyl jako "drsný chlapský jazyk".

Konec stroje na peníze

Američtí mediální kritici ve čtvrtečních novinách analyzovali, co vše odchod O´Reillyho z FOX News vlastně znamená. Už loni v červenci musel na svoji funkci rezignovat další ze zakládajících členů stanice, její ideový otec a do svého odstoupení ředitel Roger Ailes.

Rovněž kvůli obviněním ze sexuálního obtěžování. A už tehdy se psalo, že mediální magnát Rupert Murdoch, který společně se svými syny Jamesem a Lachlanem vede korporaci 21st Century FOX, prý pochopil, že "mačo" kultura uvnitř FOX News se musí změnit.

I když ve výsledku to byly ty nejpragmatičtější důvody, proč Bill O´Reilly musel jít. Dosud byl pro FOX News továrnou na peníze. Jen v letech 2014 až 2016 televizi vydělal 446 milionů dolarů na reklamě.

Jenže nyní, do týdne od dubnového zveřejnění jeho aféry v New York Times, vypověděla polovina inzerentů reklamní čas v jeho televizním pořadu. A jeho show "The O´Reilly Factor" by v brzké době začala prodělávat.

Z jiného úhlu, z hlediska toho, co znamenají změny ve FOX News pro její dosavadní výsadní postavení divácké bašty republikánského voličstva, se pak na celou věc podíval mediální kritik New York Times Jim Rutenberg.

Podle něj bude odchod O´Reillyho testem "loajality" obecenstva k FOX News. K CNN určitě nepřeběhnou, ale mohli by zkusit menší mediální pravicové projekty vzniklé v posledních letech. Například televizi Newsmax.

Smutný prezident

Možné divácké oslabení FOX News by však podle Rutenberga nejspíše zarmoutilo jejího v současnosti nejslavnějšího diváka - a zároveň i častého účinkujícího - prezidenta Donalda Trumpa.

O´Reilly a FOX News byly podle Rutenberga "důležitým vozidlem konzervativního konvoje", který dovezl Donalda Trumpa do Bílého domu.

"A O´Reillyho středeční vyhazov je, jako by se to vozidlo zastavilo uprostřed rušné křižovatky na Pennsylvania Avenue číslo 1600," použil Rutenberg adresu Bílého domu.

Bez O´Reillyho se FOX News prostě na chvíli zastavila na místě. A teprve se ukáže, jak silným vozidlem nadále bude. Pro konzervativní voliče či jako mediální platforma Donalda Trumpa.

Trump plní volební slib a minimalizuje terorismus, každá společnost má právo určit, koho na své území půstí a koho ne. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy