Bill Gates vyhlásil boj malárii, náhle však prohrává

Radim Klekner Radim Klekner
18. 8. 2011 19:48
Nemoc každoročně zabije milion lidí, moskyti v Africe posilují odolnost vůči insekticidům

Ženeva - Před čtyřmi lety vyhlásil zakladatel společnosti Microsoft, miliardář a nejvýznamnější filantrop současnosti Bill Gates boj malárii. A vyslovil přesvědčení, že se mu s pomocí peněz, které vlastní, podaří nemoc zlikvidovat, "ještě během mého života".

Program Světové zdravotnické organizace (WHO), který Gates podpořil mnoha miliony dolarů a který v letech 2008-2009 zaznamenal v boji se smrtonosnou chorobou první úspěchy, loni narazil na nečekanou překážku.

Moskyti, které se WHO snaží v Africe a dalších oblastech světa eliminovat pomocí speciálních insekticidů, vůči těmto látkám vyvinuli nečekanou rezistenci.

Schopnost vzdorovat účinkům esteru s názvem deltamethrin, jimž jsou napouštěny moskytiéry rozdávané WHO mezi domorodou populací, vzrostla totiž v posledních třech letech z osmi na 48 procent.

Zatímco v roce 2000 zemřel ve světě na malárii téměř jeden milion lidí, v roce 2009 to bylo 781 tisíc. Přesná čísla za loňský rok zatím chybí, experti na tropické nemoci se ale obávají, že pokles úmrtí se zastavil.

"Shromážděná data naznačují, že stávající metody, jak nemoc vymýtit, nebudou v budoucnosti stačit," citoval deník Independent Jeana-Francoise Trapeho z Institutu pro rozvojový výzkum v senegalském Dakaru. "Zejména u starších dětí a dospělých."

Nejvíce případů nakažených je tradičně v rovníkové Africe, kde je také zaznamenáno téměř devadesát procent všech úmrtí na malárii.

Nová metoda: sterilizace samečků

WHO rozdala od roku 2000 na tři sta milionů moskytiér. Podle odhadů tak bylo možné zachránit nejméně jeden milion lidských životů.

Foto: Aktuálně.cz

Také díky cílené kampani, kterou proti malárii vede Gates, se v rámci boje s chorobou podařilo loni shromáždit deset miliard dolarů. To je desetkrát více než před deseti lety.

Část shromážděných prostředků jde na výzkum metod, jak s chorobou bojovat.

Počátkem tohoto měsíce přišli proto vědci z londýnské Imperial College s nápadem, že by malárii bylo možné v delším časovém horizontu do značné míry eliminovat tím, že by do volné přírody byli vypouštěni neplodní moskytí samečkové.

Samičky, které se páří pouze jednou za život, by tak kladly neoplodněná vajíčka a noví moskyti by se jednoduše nelíhli.

"V boji proti malárii řada z nás doufá, že schopnost geneticky kontrolovat přenašeče patogenu se jednoho dne stane hlavní součástí naší výzbroje," řekla agentuře Reuters Flaminia Catterucciaová, vedoucí vědeckého týmu, jenž výsledky svého výzkumu počátkem tohoto měsíce uveřejnil v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Do boje vytáhl i Drogba

V několika afrických zemích se přesto podařilo počet úmrtí na malárii snížit v uplynulé dekádě až o osmdesát procent. Patří mezi ně Etiopie, Ghana, Rwanda a Zambie.

WHO shromáždila na boj s malárií deset miliard dolarů
WHO shromáždila na boj s malárií deset miliard dolarů | Foto: who.int

Nejvyšší počet úmrtí byl v roce 2009 zaznamenán v Nigérii (225 000) a v Demokratické republice Kongo (96 000). Na nemoc dnes nejvíce umírají děti do pěti let, které představují 85 procent všech obětí choroby.

Celkem onemocní každoročně na malárii okolo 225 milionů lidí, drtivá většina z nich v rovníkové Africe. A to především kvůli moskytovi druhu Anopheles gambiae.

Proti nemoci vytáhl nyní do boje také útočník londýnského fotbalového klubu Chelsea Didier Drogba, pocházející z Pobřeží slonoviny. Ten malárii prodělal loni v září.

Drogba se podílí na financování výstavby nemocnice v největším městě své vlasti Abidjanu, která přijde na čtyři miliony dolarů.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

Na jihu Francie se zřítil visutý most, do řeky spadlo několik aut. Nejméně jeden člověk zemřel

Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si v pondělí ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko jihofrancouzského města Toulouse. Několik dalších lidí se stále pohřešuje, informovala s odvoláním na zástupce místních úřadů agentura AFP. Do řeky Tarn se zřítilo osobní auto, nákladní vůz a možná ještě dodávka. Příčina neštěstí zatím není známa.

Visutý silniční most, který se zřítil, spojoval obce Mirepoix-sur-Tarn a Bessiéres, které leží zhruba 25 kilometrů severně od Toulouse. Byl dlouhý 155 metrů a široký 6,5 metru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy