Bílí Američané volí Mahmúda Ahmadínežáda

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
1. 10. 2012 20:46
Rozhodující bitva o Bílý dům se blíží. Volební deník nabízí střípky z kampaně

* Rozhodující bitva o Bílý dům se blíží. Američané budou nového prezidenta volit už 6. listopadu. Aktuálně.cz sleduje střípky (nejen) ze souboje Obamy a Romneyho ve volebním deníku, jenž vychází každý pracovní den odpoledne.

 

Jako statistická chyba, ale...

Ačkoliv je rozdíl mezi kandidáty Barackem Obamou a Mittem Romneym pod hranicí statistické chyby, voliči v klíčových státech stále preferují pokračování současného prezidenta. Ukázal to v pondělí zveřejněný průzkum deníku The Washington Post a televize ABC. Podle něj má současný šéf Bílého domu značnou převahu například na Floridě, v Ohiu či Iowě. Na celonárodní úrovni dělí oba politiky dvě procenta. Republikáni doufají, že momentálně nepříznivou situaci by mohly změnit prezidentské debaty, které začínají ve středu.

Amerika už volí

To největší drama sice naplno vypukne až 6. listopadu, ale hlasování o budoucím nejmocnějším muži světa začalo s předstihem už koncem minulého týdne. Možnosti využily Jižní Dakota, Vermont, Idaho či Iowa, tedy jeden ze swing states. Jak připomněl server BBC, ve volbách v roce 2008 tam před termínem odevzdala svůj hlas zhruba třetina voličů. A ta přála Obamovi.

Ahmadínežád lepší Obamy

Za tu zprávu by se nemuselo stydět ani slavné Rádio Jerevan. Celosvětově známý satiristický server The Onion totiž minulý týden napsal, že většina amerických bělochů z venkova by dala v prezidentských volbách hlas raději íránskému prezidentovi Mahmúdovi Ahmadínežádovi než Obamovi. A íránská agentura Fars text převzala takřka do posledního slova, poznamenala ČTK. Jediné, čeho se Íránci vyvarovali, byla pasáž týkající se popisu íránského prezidenta. V ní jsou připomenuty Ahmadínežádovy výroky o popírání holocaustu a také to, že nechává likvidovat politické vězně.

 

Právě se děje

Další zprávy