Bilance děsivé noci: V Londýně hořelo nejvíc od války

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
9. 8. 2011 11:53
Nepokoje se rozšířily do Liverpoolu a Manchesteru, zrušen byl středeční fotbal Anglie - Holandsko
Dnešní noc v londýnské čtvrti Croydon
Dnešní noc v londýnské čtvrti Croydon | Foto: Reuters

Londýn - Londýn zažil už třetí noc nejhoršího pouličního násilí od osmdesátých let, když ve čtvrtích po celém městě vládla anarchie a policie byla navzdory posilám vůči gangům násilníků bezmocná. Nepokoje se rozšířily i do dalších měst - Birminghamu, Liverpoolu, Leedsu a Nottinghamu.

Předseda vlády David Cameron předčasně ukončil dovolenou a svolal jednání krizového štábu.

V londýnských ulicích hořely domy, automobily a obchody. Město nezažilo tolik požárů najednou od náletů za druhé světové války. Desítky obchodů násilníci vyrabovali, obvykle nerušeně, protože policie nestačila tempu rychle se šířícího násilí. Policisté sami byli terčem prudkých útoků.

Anglická fotbalová asociace zrušila kvůli nepokojům středečním přátelský zápas s Nizozemskem, který se měl hrát v Londýně (Podrobnosti ZDE).

"Tohle řádění je šílené. Proč lidé dělají své zemi a městu něco takového?" komentoval na sociální síti Twitter události anglický reprezentant Wayne Rooney. "Je to pro naši zemi ostuda. Skončete to, prosím," dodal útočník Manchesteru United.

Nejhorší nepokoje od 80. let

Jen v Londýně policie zadržela 334 lidí a proti 69 z nich bylo vzneseno obvinění. Do londýnských nemocnic bylo převezeno 15 lidí. Jde o nejhorší městské nepokoje v Británii od 80. let.

V Hackney házeli výtržníci na policisty kamení a zapalovali auta, v Peckhamu shořel dům a rozsáhlé požáry zuří také v Croydonu. Nepokoje zasáhly i střed Birminghamu na severu Anglie.

V krizové oblasti je asi 200 policejních těžkooděnců a policie tam vyslala další posily. Násilníci vyzbrojení dřevěnými a kovovými tyčemi útočili i na policejní vozy.

Výtržníci, většinou mladíci, také rozbili výlohy několika obchodů a řadu z nich vyrabovali. Zapálili několik aut a kontejnerů na odpadky a pokračovali v náhodném ničení automobilů.

V Birminghamu, kde výtržníci útočili na obchody, byla podle serveru BBC pozatýkána více než stovka lidí. Ve městě hořela policejní stanice. Liverpoolem se potulovalo asi 200 mladých lidí v maskách. V tomto městě i v Bristolu se výtržníci střetli s policií.

Násilí se v pondělí poprvé přeneslo do čtvrtí Peckham a Lewisham na jihu města, kde jsou místní sídliště známá vysokou nezaměstnaností a kriminalitou. V centru Peckhamu shořel autobus, několik automobilů bylo zapáleno v Lewishamu.

Jako válečná zóna

V Peckhamu násilí eskalovalo požárem, který zachvátil obchod a dům nad ním a k němuž přijeli hasiči až po nejméně 20 minutách a poté, co se policistům podařilo vyhnat z ulice násilníky.

Ještě rozsáhlejší požáry nyní zuří v Croydonu, k nim se ale hasiči zatím nedostali. Podle reportéra místního deníku připomíná Croydon válečnou zónu.

Vlna násilí začala o víkendu v chudé čtvrti Tottenhamu na severu metropole. Ministryně vnitra Theresa Mayová po setkání s vedením londýnské policie dnes oznámila, že bylo zatčeno přes 210 lidí a 25 z nich bylo obviněno. Přes 35 policistů utrpělo při zásazích zranění.

Úřadující šéf Scotland Yardu Tim Godwin vyzval rodiče, aby zjišťovali, kde jsou jejich děti. Stejně tak žádal obyvatele, aby pokud možno vyklidili postižené oblasti a uvolnili prostor policii, aby mohla zakročit proti "zločineckému jednání".

Theresa Mayová opakovaně zdůraznila, že strůjci násilí budou potrestáni a že pro počínání davu neexistuje omluva. "Nepokoje v Tottenhamu v sobotu v noci a následné násilnosti v dalších částech Londýna jsou naprosto nepřijatelné," prohlásila Mayová po schůzce s vedením policie.

Před olympiádou

Násilnosti jsou pro Londýn nepříjemné i proto, že za necelý rok bude město hostit olympiádu. Hackney, kde jsou dnes nejhorší nepokoje, sousedí s olympijským areálem ve Stratfordu, který je také chudou a multietnickou čtvrtí, ale zatím je zde klid.

Nepokoje vypukly v Tottenhamu v noci na neděli. Předcházel jim původně poklidný protest kvůli zastřelení devětadvacetiletého Marka Duggana, který přišel o život při akci policejního týmu bojujícího proti černošským gangům. Zatímco jeho příbuzní ho líčí jako rodinně založeného člověka, britské listy píší i o jeho napojení na místní gangy a prodej drog.

 

Právě se děje

Další zprávy