Biden nechce stupňovat napětí s Ruskem. Senát také vyzval k přijetí reformy policie

ČTK ČTK
29. 4. 2021 8:00
Americký prezident Joe Biden ve svém projevu v Kongresu v noci na čtvrtek vyzval Senát, aby v květnu schválil policejní reformu, jež nese jméno Afroameričana George Floyda, který loni zemřel při brutálním zásahu policie v Minneapolisu. Návrh zákona, jehož cílem je především skoncovat s rozsáhlou imunitou pro policisty, již schválila Sněmovna reprezentantů.
Americký prezident Joe Biden během projevu v Kongresu
Americký prezident Joe Biden během projevu v Kongresu | Foto: Reuters

"Vím, že republikáni mají jiné představy. Musíme společně pracovat na nalezení shody a udělejme to příští měsíc, u příležitosti prvního výročí Floydovy smrti," řekl Biden. George Floyd zemřel 25. května 2020 poté, co mu bělošský policista klečel několik minut na krku.

"Většina mužů a žen v uniformě slouží občanům se ctí," prohlásil Biden. Je ale podle něj zapotřebí obnovit důvěru mezi bezpečnostními složkami a lidmi a "skoncovat se systémovým rasismem".

Za největší teroristickou hrozbu v USA pak Biden označil rasovou a etnickou nenávistí motivované extremisty. "Nebudeme ignorovat to, co uvedly naše vlastní tajné služby, že největší teroristickou hrozbou naší země jsou příznivci ideologie bělošské nadřazenosti," řekl.

Biden v projevu také dále představil svůj plán ve výši 1,8 bilionu dolarů na podporu vzdělávání, rodin a dětí. Opatření je součástí Bidenova širšího programu obnovy americké ekonomiky po pandemii covidu-19.

Americký prezident se dotknul také vztahů s Čínou a Ruskem. USA podle něj nevyhledávají konflikt s Čínou a nesnaží se stupňovat napětí ve vztazích s Ruskem.

"Čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi jsem řekl, že vítáme konkurenci a nevyhledáváme konflikt. Jasně jsem ale zdůraznil, že budeme hájit americké zájmy," uvedl Biden.

"Spojené státy jsou připraveny postavit se nečestným obchodním praktikám, jako je dotování státních podniků a krádež amerických technologií a duchovního vlastnictví," uvedl dále prezident. Zdůraznil rovněž, že "USA budou udržovat silnou vojenskou přítomnost v indicko-pacifickém regionu, stejně jako v Evropě".

Video: Biden nastolil styl vůdcovství, který Amerika čtyři roky postrádala, říká Březinová

Proslov Joea Bidena byl jedním z dlouhé tradice inauguračních projevů amerických prezidentů, říká amerikanista Kateřina Březinová | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 4 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy