Biden v boji o demokratickou nominaci kritizoval Trumpa. Odrážel útoky i na svůj věk

ČTK ČTK
28. 6. 2019 7:25
Druhou část první debaty uchazečů o demokratickou nominaci na prezidenta Spojených států provázely rozpory týkající se věku, ideologie a také rasových záležitostí. Favorit stranického klání, někdejší americký viceprezident Joe Biden, který jako první v debatě ve čtvrtek večer místního času kritizoval současného republikánského šéfa Bílého domu, musel sám odrážet výpady svých demokratických rivalů.
Joe Biden
Joe Biden | Foto: Reuters

Trump podle Bidena protežuje nejbohatší Američany, přičemž Ameriku vybudovala obyčejná střední třída. Dodal, že prezident vystavil USA hrozivé situaci, když podepsal snížení daní vysokopříjmovým Američanům. Bývalý viceprezident řekl, že tato zvýhodnění bude nutné zrušit. Agentura AP poznamenala, že Biden se vyhnul vysvětlení ke svému komentáři na nedávné sponzorské akci, kde dárce ujistil, že jejich životní styl zrušením daňových škrtů neutrpí.

Bidenův hlavní stranický rival Bernie Sanders v debatě přiznal, že jeho smělé reformní plány včetně rozšíření systému zdravotního pojištění pro všechny Američany budou pro střední třídu znamenat zvýšení daní.

"Ano, budou platit více na daních, ale méně na zdravotní péči," řekl senátor Sanders, který se sám označuje za demokratického socialistu. Svůj návrh přeměnit systém soukromého zdravotního pojištění na státem financovaný model považuje za klíčový v boji proti nerovnostem.

Senátor Michael Bennet prohlásil, že souhlasí se Sandersovým tvrzením, že na zdravotní péči mají právo všichni Američani, zpochybnil ale jeho výzvu zavést všeobecné zdravotní pojištění pro každého, neboť USA na tuto změnu ještě nejsou připraveny.

Osmatřicetiletý kongresman Eric Swalwell v debatě poznamenal, že mu bylo šest let, když poprvé slyšel Bidena hovořit, a že souhlasí s jeho názorem, že je čas předat pochodeň mladší generaci. "Tu pochodeň stále držím," odpověděl 76letý Biden.

Krátce poté, co se Biden ohradil proti výtkám k jeho věku, čelil výpadům senátorky Kamaly Harrisové, která má po rodičích indicko-jamajské kořeny. Ta Bidenovi vyčetla to, jak nedávno nostalgicky vzpomínal na dávnou spolupráci se dvěma senátory zastávajícími segregační názory.

"Nevěřím, že jste rasista. A souhlasím s vámi, když zdůrazňujete význam hledání společného postoje," řekla Harrisová, "také se ale domnívám - a je to osobní, bylo to zraňující slyšet vás hovořit o dvou senátorech USA, kteří svou pověst a kariéru vystavěli na rasové segregaci," dodala. Biden na to odvětil, že si jeho postoj špatně vyložila.

První debata demokratických uchazečů o stranickou nominaci byla kvůli velkému počtu debatujících rozdělena na dva večery, během kterých se představilo vždy deset kandidátů. O nominaci se uchází takřka tři stovky demokratů, ale jen necelé tři desítky z nich jsou považovány za hlavní kandidáty. Z této užší skupiny pozvánku do debaty dostalo jen dvacet z nich, kteří splnili přísné stranické podmínky.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy