Biden triumfuje obřím záchranným balíkem. Smír mezi demokraty je ale u konce

Daniel Anýž Daniel Anýž
8. 3. 2021 12:28
Joe Biden ještě tento týden podepíše zákon, kterým pošle Američanům a ekonomice USA pomoc ve výši 1,9 bilionu dolarů. Prezident tím splní ústřední slib ze své předvolební kampaně, že chce Spojené státy co nejrychleji dostat z krize, kterou způsobila pandemie koronaviru.
Americký prezident Joe Biden.
Americký prezident Joe Biden. | Foto: Reuters

"Slíbil jsem americkému lidu, že pomoc je na cestě. A dnes mohu říct, že jsme udělali obrovský krok k tomu, abychom tento slib naplnili," uvedl prezident Joe Biden, když americký Senát o víkendu schválil návrh jeho masivních stimulačních opatření ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru v USA.

Plán ještě musí potvrdit Sněmovna reprezentantů. Většinoví demokraté, kteří určují její program, oznámili, že hlasovat se bude v úterý. Podle amerických médií zákon schválí, a dokument už pak půjde do Oválné pracovny Bílého domu k prezidentově finálnímu podpisu.

Biden bude slavit své první velké vítězství. Jednání o záchranném balíku ale zároveň ukázalo, že demokratického prezidenta čekají při prosazování jeho další legislativní agendy velké problémy a že některé klíčové cíle neprosadí.

V Kongresu stimulační návrh prošel jen díky převaze demokratických zákonodárců, bez jediného republikánského hlasu. Bidenův závazek, že chce vládnout nadstranicky, se ukazuje jako zcela nereálný a republikáni ho hlasitě kritizují.

"Voliči vybrali prezidenta, který sliboval jednotu a nadstranickost. Mohli jsme pracovat společně k rychlejšímu výsledku. Ale demokraté se rozhodli, že jejich prioritou není pomoc v pandemii. Senát ještě nikdy neutratil dva biliony tak ledabyle," prohlásil šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell po víkendovém hlasování.

Dramatické projednávání

Biden si ale nemůže být jist ani jednotnou podporou v řadách svých vlastních demokratických zákonodárců. Potvrzuje se, že pro některé středové demokraty v Senátu jsou programové cíle jejich progresivnějších levicových kolegů v Kongresu nepřijatelné.

Součástí původního návrhu, který prosazují demokraté ve Sněmovně reprezentantů, bylo i více než dvojnásobné zvýšení minimální federální mzdy na 15 dolarů za hodinu (asi 335 korun). Skupina demokratů v Senátu si ale pod hrozbou, že shodí celý zákon ze stolu, vynutila odstranění tohoto ustanovení.

V dramatickém víkendovém projednávání pak návrh visel na možném vetu demokratického senátora Joea Manchina ze Západní Virginie, který si nakonec vymohl, aby byl snížen zvláštní příplatek v nezaměstnanosti. Demokraté kvůli tomu museli na půl dne přerušit hlasování, které pak dohromady trvalo 27 hodin a stalo se nejdelším hlasováním americké moderní historie.

Političtí analytici a komentátoři předpovídali, že smír v Demokratické straně, kdy se za Bidenem na konci předvolební kampaně sjednotily různé názorové proudy, je jen dočasný. Upozorňovali, že až odejde společný nepřítel, kterým byl Donald Trump, začnou jednotlivé skupiny prosazovat své zájmy, což bude prezidentovi komplikovat situaci.

Záchranný balík je prvním, ale s velkou pravděpodobností vůbec ne posledním případem. Problémy může mít Biden například se svým ambiciózním návrhem imigrační reformy, který předpokládá, že by ilegální přistěhovalci dostali možnost získat americké občanství.

Proti budou jako "jeden muž" všichni republikáni. Ale i někteří demokraté v Senátu považují návrh za příliš radikální a obávají se, že jejich voliči by je za jeho podporu potrestali. Americká média předpovídají, že Biden imigrační reformu, jak by si ji přáli progresivní demokraté, v Senátu neprosadí.

Miliardy dolarů

Pro tuto chvíli ale prezident může slavit, sedm týdnů po nástupu do Bílého domu je na prahu triumfu. Ústředním prvkem jeho záchranného balíku jsou jednorázové šeky na 1400 dolarů (asi 31 tisíc korun), které obdrží stovky milionů Američanů.

Až do září budou lidé bez práce dostávat zvláštní dávku v nezaměstnanosti. Stovky miliard dolarů půjdou na pomoc jednotlivým státům a místním samosprávám. Výrazně se zvýší daňové úlevy pro rodiny s dětmi a na federálně dotované zdravotní pojištění dosáhne více lidí.

Desítky miliard dolarů pak půjdou na zabezpečení rychlejšího očkování, plošnějšího testování a trasování a také na pomoc školám, aby mohly co nejdříve obnovit přímou výuku.

K uplynulému víkendu se v USA koronavirem dohromady nakazilo takřka 29 milionů lidí, přes 523 tisíc nemoci podlehlo. Od poloviny ledna ovšem čísla nových případů i úmrtí výrazně klesají.

V přepočtu na počet obyvatel mají USA o třetinu méně mrtvých než Česko. Kompletně naočkovaných pak naopak bezmála třikrát více - 8,6 procenta populace oproti českým 2,5 procenta. V USA se blíží průměru dvou milionů nově vakcinovaných denně.

Toto tempo se navíc může urychlit, až do nemocnic a očkovacích center dorazí jednodávková vakcína společnosti Johnson & Johnson, na jejíž masové výrobě se bude podílet farmaceutický gigant, firma Merck.

"Směřujeme k tomu, abychom do konce ledna měli dost vakcíny pro všechny dospělé v Americe. Takovou spolupráci mezi společnostmi jsme viděli za druhé světové války," vyhlásil Biden před víkendem.

Rozhazování peněz, tvrdí republikáni

Bidenem navržený záchranný balík bude v pořadí už šestým stimulem, který od začátku pandemie loni na jaře schválí Kongres. Nejmohutnější byl první balík, díky němuž šlo loni v březnu na pomoc Američanům a ekonomice 2,2 biliony dolarů. Celková výše všech těchto opatření, která byla schválena ještě za předchozího prezidenta Donalda Trumpa, činí čtyři biliony dolarů.

Američané dostali už dva jednorázové šeky, loni v březnu ve výši 1200 dolarů (asi 27 tisíc korun) a v prosinci na 600 dolarů (téměř 13,5 tisíce korun). Kritéria byla stejná, jako platí i pro aktuální návrh. Nárok mají všichni Američané s ročním platem pod 75 tisíc dolarů, respektive partneři, kteří dohromady vydělávají maximálně 150 tisíc dolarů (bezmála 3,4 milionu korun).

Podle republikánů jde o rozhazování peněz, které není vůbec zaměřeno na boj s pandemií. "Toto víkendové utrácení je větší než celý roční ekonomický výkon Kanady, ale jen jedno procento je přitom zaměřeno na očkování. Tento záchranný zákon je obrovsky nezáchranný, to jsme si mohli koupit i Kanadu," kritizoval republikánský senátor Ben Sasse demokraty prosazenou výši a strukturu Bidenova balíku.

"Tento zákon poskytne více pomoci více lidem, než co kdy federální vláda udělala za desítky let. Je širší, hlubší, úplnější v tom, jak pomůže americkým rodinám a jak pozdvihne lidi z chudoby," byl naopak spokojen Chuck Schumer, šéf demokratů v Senátu.

Podle průzkumu veřejného mínění je v tomto případě většina Američanů na straně demokratů. Například podle průzkumu společnosti Morning Consult podporuje demokraty navržený balík 77 procent dotázaných, včetně 59 procent republikánů.

Video: Biden je nejrozumnější pokus, jak sjednotit národ, říká Palouš

Nebýt koronavirové krize, Donald Trump by pravděpodobně prezidentskou funkci obhájil, říká bývalý velvyslanec v USA Martin Palouš. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy