Biden sestavil tým právníků, kteří mají zabránit podvodům u prezidentských voleb

ČTK ČTK
2. 7. 2020 16:10
Demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden ve středu oznámil, že jeho strana sestavila tým 600 právníků a tisíců dalších lidí, kteří mají zabránit případným "podfukům" v listopadových prezidentských volbách. Informovala o tom agentura Reuters.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Dali jsme dohromady 600 právníků a skupinu dalších lidí po celé zemi, kteří přijedou do každého státu, aby se tam pokusili zjistit, zda tam nedojde k nějakým podfukům," prohlásil Biden při videohovoru s některými dárci jeho kampaně. "Máme přes 10 tisíc registrovaných dobrovolníků," dodal.

Demokraté i republikáni se navzájem obviňují z toho, že se chystají u nadcházejících voleb podvádět. Biden dal už dříve najevo obavy z toho, že se Trump pokusí volby "ukrást". Poznamenal rovněž, že stávajícího prezidenta v případě prohry bezpochyby z Bílého domu odvede armáda, pokud by nechtěl sídlo americké moci opustit dobrovolně.

Republikáni Bidena viní z toho, že vyvolává ve voličích strach z podvodů a demokratům vyčítají, že chtějí zásadně proměnit průběh voleb. Naráží tím na volání řady demokratů po co největším rozšíření hlasování poštou kvůli pandemii covidu-19.

Republikáni v čele s Trumpem však tvrdí, že by všeobecné distanční hlasování vedlo k rozsáhlým volebním podvodům. Jejich tvrzení popírají analýzy volebních expertů, v mnoha státech se také už delší dobou hlasuje převážně korespondenčně bez problémů. "Vyvolávají chaos a zmatek v našem volebním procesu, protože to je jediný způsob, jakým mohou vyhrát," řekl ve vyjádření vysoký činitel Trumpovy kampaně za znovuzvolení Justin Clark.

Řada volebních expertů vyjadřuje obavy z volebního procesu v nejsledovanějších světových volbách vzhledem k rozmachu koronaviru v USA, které registrují v absolutních číslech nejvíce nakažených i zemřelých na světě. Nominační souboje v některých státech totiž poukázaly na organizační nedostatky, na mnoha místech se kvůli menšímu počtu volebních místností tvořily dlouhé fronty a někteří lidé proto raději nehlasovali kvůli nedostatku času či obavám o své zdraví.

Demokraté přitom tvrdí, že se republikáni snaží podmínky pro hlasování cíleně komplikovat, protože nízká volební účast svědčí právě straně Donalda Trumpa.

Video: Nechme už Trumpa být, míní Američané. Demokraté si sami kladou miny do cesty, říká Anýž

Trump hodně posílil a pomáhají mu k tomu sami demokraté. Těší se největší oblibě od chvíle, kdy se stal prezidentem, upozorňuje redaktor Aktuálně.cz. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 9 minutami

Tenisové US Open snížilo kvůli koronaviru dotaci o čtyři miliony

Pořadatelé tenisového US Open snížili kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru celkovou dotaci turnaje na 53,4 milionu dolarů (asi 1,18 miliardy korun), což je o téměř čtyři miliony méně než loni. Vítězové grandslamu, který se v New Yorku uskuteční bez diváků, si odnesou rovné tři miliony dolarů (zhruba 66 milionů korun) a oproti loňsku si pohorší o 850 tisíc.

Naopak se o pět procent zvýšila odměna za první kolo na současných 61 tisíc dolarů (1,3 milionu korun), další dvě kola zůstávají beze změny (100 a 163 tisíc dolarů). Teprve od další fáze se budou částky snižovat. Ještě více se škrty dotknou čtyřher, jejichž vítězové si odvezou jen 400 namísto loňských 740 tisíc dolarů.

Startu na US Open, jež má za přísných hygienických podmínek začít poslední srpnový den, se už vzdali světová jednička Australanka Ashleigh Bartyová či dvojka Španěl Rafael Nadal. V hlavní soutěži je i deset Čechů v čele s Karolínou Plíškovou a Petrou Kvitovou.

Ženy se po pětiměsíční koronavirové pauze vrátily na okruh v tomto týdnu v Palermu. Pro muže bude první akcí od březnového přerušení sezony srpnový Western & Southern Open, který byl kvůli pandemii přeložen ze Cincinnati do New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Arsenal kvůli dopadům pandemie zrušil 55 pracovních míst

Londýnský fotbalový klub Arsenal zrušil kvůli ekonomickým důsledkům pandemie koronaviru 55 pracovních míst. Do finančních potíží se vítěz Anglického poháru dostal po výpadku příjmů mimo jiné z televizních práv, prodeje vstupenek a komerčních aktivit. Hráči a vedení sice přistoupili v průběhu přerušené minulé sezony na snížení platů, před tou další je ale nutné přistoupit k dalším úsporám, oznámil klub, který se letos nekvalifikoval do lukrativní Ligy mistrů.

"Náš cíl je chránit co možná nejdéle pracovní pozice a základní platy, ale bohužel jsme se ocitli v situaci, že musíme přistoupit k propuštění 55 zaměstnanců," uvedl klub na svém webu.

Ke škrtům se vedení odhodlalo vzhledem k nejisté situaci v následující sezoně. "V současnosti to vypadá tak, že na začátku sezony nepřivítáme na stadionu žádné fanoušky a potom se jich bude moci vrátit jen omezené množství. To se projeví na příjmech ze vstupného, sponzorských peněz i z televizních práv. Globální ekonomické prognózy jsou také velmi nepříznivé," dodal klub.

Zdroj: ČTK
Další zprávy