Biden sestavil tým právníků, kteří mají zabránit podvodům u prezidentských voleb

ČTK ČTK
2. 7. 2020 16:10
Demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden ve středu oznámil, že jeho strana sestavila tým 600 právníků a tisíců dalších lidí, kteří mají zabránit případným "podfukům" v listopadových prezidentských volbách. Informovala o tom agentura Reuters.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Dali jsme dohromady 600 právníků a skupinu dalších lidí po celé zemi, kteří přijedou do každého státu, aby se tam pokusili zjistit, zda tam nedojde k nějakým podfukům," prohlásil Biden při videohovoru s některými dárci jeho kampaně. "Máme přes 10 tisíc registrovaných dobrovolníků," dodal.

Demokraté i republikáni se navzájem obviňují z toho, že se chystají u nadcházejících voleb podvádět. Biden dal už dříve najevo obavy z toho, že se Trump pokusí volby "ukrást". Poznamenal rovněž, že stávajícího prezidenta v případě prohry bezpochyby z Bílého domu odvede armáda, pokud by nechtěl sídlo americké moci opustit dobrovolně.

Republikáni Bidena viní z toho, že vyvolává ve voličích strach z podvodů a demokratům vyčítají, že chtějí zásadně proměnit průběh voleb. Naráží tím na volání řady demokratů po co největším rozšíření hlasování poštou kvůli pandemii covidu-19.

Republikáni v čele s Trumpem však tvrdí, že by všeobecné distanční hlasování vedlo k rozsáhlým volebním podvodům. Jejich tvrzení popírají analýzy volebních expertů, v mnoha státech se také už delší dobou hlasuje převážně korespondenčně bez problémů. "Vyvolávají chaos a zmatek v našem volebním procesu, protože to je jediný způsob, jakým mohou vyhrát," řekl ve vyjádření vysoký činitel Trumpovy kampaně za znovuzvolení Justin Clark.

Řada volebních expertů vyjadřuje obavy z volebního procesu v nejsledovanějších světových volbách vzhledem k rozmachu koronaviru v USA, které registrují v absolutních číslech nejvíce nakažených i zemřelých na světě. Nominační souboje v některých státech totiž poukázaly na organizační nedostatky, na mnoha místech se kvůli menšímu počtu volebních místností tvořily dlouhé fronty a někteří lidé proto raději nehlasovali kvůli nedostatku času či obavám o své zdraví.

Demokraté přitom tvrdí, že se republikáni snaží podmínky pro hlasování cíleně komplikovat, protože nízká volební účast svědčí právě straně Donalda Trumpa.

Video: Nechme už Trumpa být, míní Američané. Demokraté si sami kladou miny do cesty, říká Anýž

Trump hodně posílil a pomáhají mu k tomu sami demokraté. Těší se největší oblibě od chvíle, kdy se stal prezidentem, upozorňuje redaktor Aktuálně.cz. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy