Prezident USA Biden se setkal s Cichanouskou, vyjádřil podporu boji za demokracii

ČTK ČTK
28. 7. 2021 19:11
Americký prezident Joe Biden se ve středu setkal s vůdkyní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou, informoval na twitteru Bílý dům. Biden vyjádřil podporu lidem v Bělorusku v jejich boji za demokracii a dodržování lidských práv.
Americký prezident Joe Biden v Bílém domě.
Americký prezident Joe Biden v Bílém domě. | Foto: Reuters

"Děkuji prezidentovi Spojených států za silný projev solidarity s miliony neohrožených Bělorusů, kteří mírumilovně bojují za svou svobodu. Bělorusko je ve středu v předních liniích boje mezi demokracií a autokracií. Svět stojí při nás. Bělorusko se stane příběhem úspěchu," napsala na twitteru k setkání Cichanouská. Bílý dům ve svém příspěvku uvedl, že Spojené státy "stojí při lidech v Bělorusku v jejich snaze o demokracii a univerzální lidská práva."

Vůdkyně běloruské opozice se minulý týden setkala s čelnými představiteli amerického ministerstva zahraničí, které žádala o uvalení dalších amerických sankcí na režim prezidenta Alexadra Lukašenka. Cichanouská na ministerstvo zahraničí přinesla seznam společností z ropného, ocelářského či dřevozpracujícího průmyslu, které by běloruská opozice ráda nechala zařadit na americký sankční seznam. USA přitom již dříve uvalily postihy na Lukašenkovy politické spojence a na další vládní orgány.

Spojené státy, Kanada a Británie uvalily v červnu nové sankce v koordinovaném kroku s Evropskou unií. Západní státy vyzvaly ve společném prohlášení běloruskou vládu, aby "skončila s represivními praktikami vůči vlastním lidem". Požadovaly také, aby Lukašenko spolupracoval s nezávislými vyšetřovateli na objasnění nuceného květnové přistání komerčního letu v Minsku.

Let společnosti Ryanair byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své trasy Atény-Vilnius do Minsku. Agenti státní bezpečnosti KGB zatkli po přistání opozičního novináře Ramana Prataseviče a jeho ruskou přítelkyni, kteří byli na palubě. Běloruský novinář je nyní v domácím vězení.

Cichanouská se při návštěvě Spojených států sešla s ministrem zahraničí Anthonym Blinkenem, který byl do dnešního jednání s Bidenem nejvýše postaveným činitelem USA, který s opoziční vůdkyní jednal.

Cichanouská byla loni v srpnu hlavní kandidátkou běloruské opozice v prezidentských volbách. Hlasování, které Evropská unie a některé další země považují za zfalšované, ale podle oficiálních výsledků vyhrál Lukašenko. V Bělorusku následovaly po ohlášení výsledků masové demonstrace, proti kterým tvrdě zasáhla běloruská policie a zatkla desítky tisíc lidí. Lukašenko, kterého podporuje Moskva, obvinění z volebních podvodů odmítá.

Cichanouská navštíví v dalších dnech San Francisco nebo Los Angeles. Podrobnosti o svém programu teprve zveřejní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

před 1 hodinou

Čeští inline hokejisté získali na MS sedmé zlato, rozdrtili ve finále Kanadu 7:0

Čeští inline hokejisté získali na mistrovství světa organizace FIRS v italském Roccarasu sedmé zlato v historii. Ve finále rozdrtili svěřenci trenéra Martina Mecery 7:0 Kanadu a navázali na triumfy z let 2007, 2011, 2013, 2015, 2016 a 2018.

Češi, kteří byli na minulém světovém šampionátu v Barceloně v roce 2019 druzí, získali 16. medaili za sebou a na 26. šampionátu 22. cenný kov. Druzí byli šestkrát a třetí devětkrát.

Do vedení se dostali Mecerův tým v čase 9:05 díky brance Patrika Šebka, v 15. minutě zvýšil Jakub Bernad. Po 51 sekundách druhého poločasu se prosadil Marek Loskot a v posledních sedmi minutách zápasu si Češi ještě s chutí zastříleli. Nejdříve využil přesilovku Loskot, potom se zapsali podruhé v utkání mezi střelce také Bernad s Šebkem a 64 sekund před koncem dovršil debakl Kanady Lukáš Novák. Gólman Daniel Brabec udržel čisté konto.

Zdroj: ČTK
Další zprávy