Biden: S Ruskem nepodepíšeme nic, co by vás ohrozilo

Roman Gazdík
21. 10. 2009 16:00
Podle amerického viceprezidenta zlepšení vztahů USA s Ruskem střední Evropě pomáhá
Joe Biden poslouchá překlad projevu libanonského prezidenta Michela Suleimana
Joe Biden poslouchá překlad projevu libanonského prezidenta Michela Suleimana | Foto: Reuters

Washington - Nedojednáme nic o vás bez vás. S tímto poselstvím přijíždí americký viceprezident Joe Biden na svou státní návštěvu Polska a České republiky.

„Nemáme žádná ujednání s Ruskem, která by poškodila střední Evropu a žádná taková ujednání nepodepíšeme," řekl Biden polskému deníku Rzeczpospolita. „Nebude žádné o vás bez vás."

Podle Bidena se středoevropané nemusejí bát, že by byli před Ruskem ohroženi, protože článek pět Charty Severoatlantické aliance, který říká, že útok na jednu zemi NATO, je útokem na všechny, stále platí a je dostatečnou garancí.

Americký viceprezident se naopak domnívá, že lepší vztahy mezi USA a Ruskem a vyřešení sporů ohledně instalací ve střední Evropě je pro tento region přínosem.

„Upřímně se domníváme, že zlepšení vztahů mezi Spojenými státy a Ruskem přispěje ke zlepšení bezpečnosti v Evropě a bude pro naše spojence výhodné," řekl polskému deníku.

Biden do Polska přiletěl v úterý večer a ve středu jednal s polským premiérem Donaldem Tuskem a prezidentem Lechem Kaczyńskim. Po setkání s polskými veterány z Afghánistánu odletí v pět hodin odpoledne do Bukurešti. O den později přistane jeho Air Force 2 i na ruzyňském letišti.

Rakety Patriot, na rozdíl od systému Aegis využívajícího raket SM-3 umožňují ochranu jen malého území
Rakety Patriot, na rozdíl od systému Aegis využívajícího raket SM-3 umožňují ochranu jen malého území | Foto: Reuters

Jedním z cílů jeho cesty je ujistit Polsko a Česko, kde chtěla administrativa George W. Bushe vybudovat evropský pilíř protiraketové obrany, že se s nimi i po skartování tohoto plánu stále počítá.

Spekulovalo se, že by Biden mohl dnes Polákům nabídnout, aby na svém území v horizontu do roku 2015 umístili vylepšené rakety Sm-3, které jsou základem budoucího systému protiraketové obrany.

Na tiskové konferenci po jednáních s Tuskem však nebyl americký viceprezident konkrétní. Pouze prohlásil, že "vítá oznámení předsedy vlády, že Polsko je připraveno na svém území umístit prvky protiraketové obrany."

Ten má být založen na stávajících kapacitách a propojit i systémy Aegis a Patriot, které si od USA koupili jejich spojenci. Zda se stát jeho součástí, přemýšlí i Rusko, které však požaduje od Američanů ke svému rozhodnutí více detailů.

Polsko a USA by rovněž mohly ve středu doladit detaily smlouvy SOFA o pobytu amerických vojsk na polské půdě. Ta je rovněž klíčem k polskému pronájmu protiraketového systému Patriot určenému na ochranu malého území a klíčových instalací jako jsou letiště či vojenské základny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy