Biden čelí vážným obviněním ze sexuálního napadení a mlčí. Jste pokrytec, vzkazují mu

Daniel Anýž Daniel Anýž
30. 4. 2020 10:59
Pravděpodobný kandidát demokratů do letošních amerických prezidentských voleb Joe Biden čelí obvinění ze sexuálního napadení. Demokraté za ním sice stojí, ale politik může ztratit část voličů levicového křídla strany, zejména žen.
Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden
Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden | Foto: Reuters

Obvinění vznesla dnes šestapadesátiletá Tara Readeová. Tvrdí, že na jaře 1993, kdy pracovala jako asistentka v Bidenově kanceláři v Senátu, ji současný kandidát na prezidenta a bývalý americký viceprezident hrubě fyzicky sexuálně obtěžoval.

Bidenův tým toto obvinění, se kterým Readeová poprvé veřejně vystoupila v podcastu newyorské novinářky Katie Halperové na konci března, jednoznačně odmítá. "Není to pravda, v žádném případě se to nestalo," vydal tehdy prohlášení Bidenův předvolební štáb. Sám Joe Biden se k věci ještě nijak osobně nevyjádřil.

Readeová se už loni na jaře přidala k několika ženám, které si stěžovaly, že Biden se k nim v minulosti choval tak, že jim to bylo nepříjemné. Tehdy šlo ovšem o doteky, například objetí, bez přímého sexuálního podtextu.

Joe Biden v reakci na tyto výtky tehdy uznal, že jeho způsob chování neodpovídá současným společenským normám, a uvedl, a že napříště bude "respektovat soukromý prostor" jiných lidí.

Aktuální obvinění lze už ovšem označit za sexuální napadení. Readeová tvrdí, že Joe Biden ji na jaře v odlehlém koutě senátní budovy proti její vůli přitlačil ke zdi a pod sukní se jí dotýkal na intimních místech.

"Stalo se to v okamžiku. Mluví se mnou a jeho ruce jsou najednou všude a všechno se děje rychle. Líbá mě a říká, chceš jít někam jinam?" popsala Readeová před dvěma týdny údajné napadení pro New York Times.

"Prominentní senátor"

Demokratická strana a Bidenovi podporovatelé obvinění zpočátku v podstatě ignorovali. Jako možné svědky, kterým se měla už dříve svěřit, Readeová nejprve uvedla svého bratra a jednu přítelkyni, která chce ovšem zůstat v anonymitě. 

Hlasy z Demokratické strany naznačovaly, že Readeová je nedůvěryhodná. Upozorňovaly, že Readeová, která je příznivkyní levicového senátora Bernieho Sanderse, vystoupila se svým vážným obviněním až ve chvíli, kdy bylo jasné, že Sanders v letošních demokratických primárkách prohrál s Bidenem.

Tento týden v pondělí ovšem zpravodajský web Business Insider přinesl svědectví dalších dvou žen, které "na jméno" potvrdily, že Readeová se jim už před mnoha lety s údajným sexuálním atakem ze strany Bidena svěřila.

"Cítila to jako napadení, ale zdálo se jí, že s tím nemůže nic udělat," uvedla jedna z těch žen. Readeová se jí měla svěřit, když po údajném incidentu s Bidenem odešla z jeho kanceláře a přestěhovala se z Washingtonu do Kalifornie, kde pak byly sousedky.

Žena už dříve uvedla, že už v roce 1993 řekla o údajném incidentu s Bidenem i své matce, která to měla následně zmínit v telefonátu do pořadu Larry King Live. V archivu CNN se našel záznam z roku 1993, na kterém žena - označená jako "volající ze San Louis Obispo v Kalifornii" - tvrdí, že její dcera měla problémy s "prominentním senátorem" a musela kvůli tomu opustit svoji práci v Senátu.

"Nemohla ty problémy nijak řešit, jedinou věc, kterou mohla udělat, dát to médiím, ale to z respektu k němu (Bidenovi) nechtěla," zní na záznamu CNN. Matka Tary Readeové, která později zemřela, v roce 1993 skutečně bydlela na zmíněném místě v Kalifornii.

Demokraté nervózně mlčí

V Demokratické straně, mezi jejími vůdčími představiteli, po informacích webu Business Insider podle listu Washington Post zavládlo "mlčení" a soukromé výzvy k Bidenovi a jeho kampani, aby věc jasně vysvětlil.

Biden už v minulosti oznámil, že za svoji kandidátku na viceprezidentku si vybere ženu. Žádná z těch, o kterých spekulují americká média, se k poslednímu vývoji kauzy nevyjádřila. S výjimkou Stacey Abramsové, populární černošské političky z Georgie. Pro ni se nic nemění na názoru, jak uvedla, že "americké ženy by mohly být na Joea Bidena jako na prezidenta hrdé".

Bidena v úterý v jejich společném videopřenosu veřejně podpořila bývalá první dáma USA a senátorka Hillary Clintonová. Jejich vysílání bylo tematicky zarámováno sloganem "Biden pro ženy". Jiné známé osobnosti Demokratické strany ovšem už volají po tom, aby vznesené obvinění nebylo jen tak zameteno pod koberec jako nedůvěryhodné a bezpředmětné.

"Je zcela legitimní o tom mluvit. Nemůžete říkat, věřte ženám, ale zároveň jen do chvíle, kdy vám je to nepohodlné," uvedla mladá kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová, ikona levicového křídla Demokratické strany.

Claire Sandbergová, která měla na starost organizaci kampaně Bernieho Sanderse a je výraznou tváří celého jeho hnutí, jde ještě dále. Současná obvinění podle ní Bidena jako kandidáta Demokratické strany zcela diskvalifikují.

"Neexistuje žádné morální ospravedlnění, aby Biden pokračoval jako pravděpodobný kandidát," napsala Sandbergová na Twitter. Podle ní by měl Biden "pro dobro země" svoji kandidaturu na prezidenta stáhnout.

K tomu, aby se k věci osobně vyjádřil, Bidena vyzývají i ženské organizace. Podle Shaunny Thomasové, zakladatelky sdružení UltraViolet, má Tara Readeová "více podpůrných zdrojů", které potvrzují její verzi, než "většina žen", které se ocitly v její situaci.

Republikáni jdou do útoku

Podle amerických médií může Biden ztratit podporu části demokratické základny, především žen. A také mezi nezávislými voliči ho to může poškodit. A podle amerických médií Biden nemůže počítat s tím, že by kauza do listopadových prezidentských voleb usnula a nemohla je ovlivnit.

Republikáni i jim nakloněná média celou věc prezentují jako údajný důkaz demokratického pokrytectví. Upozorňují na tvrdou palbu, kterou demokraté na podzim 2018 spustili proti Trumpovu kandidátovi na soudce Nejvyššího soudu, Brettu Kavanaughovi, když proti němu bylo tehdy vzneseno obvinění z pokusu o znásilnění.

Christina Blasey Fordová z Kalifornie tehdy vystoupila s tím, že Kavanaugh se ji před třiceti lety, kdy byla na střední škole, pokusil znásilnit na studentském večírku. Pro své tvrzení ovšem měla ve výsledku jen svědectví, že Kavanaugh se těchto divokých večírků, kde se vydatně pilo, zúčastňoval.

Některá média, především televize Fox News, teď tvrdí, že zatímco tehdy obvinění proti Kavanaughovi zněla jako zcela důvěryhodná, nyní v podstatě stejnou věc označují za výmysl.

Kromě jiného připomínají tehdejší výroky Joea Bidena, který ke kauze Bretta Kavanaugha uvedl, že v těchto věcech "musíme vycházet z předpokladu, že přinejmenším podstata toho, co žena tvrdí, je reálné, i když třeba už zapomněla fakta". Biden tehdy navrhl, aby bylo jmenování Kavanaugha za člena Nejvyššího soudu odloženo, než budou vznesená obvinění "plně, nadstranicky" prověřena.

To Bidenovi v souvislosti s aktuálním obviněním od Tary Readeové připomněl šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell: "Myslím, že tyto věci by měly být posuzovány stejně." McConnell naráží na to, že v případě Kavanaugha se kauzou zabýval legislativní výbor Senátu, před kterým profesorka Christina Blasey Fordová veřejně vypovídala.

Biden bude muset promluvit

Podle demokratů byla její verze věrohodná. Republikáni, kteří mají v Senátu většinu, ovšem Kavanaugha ve výsledku do Nejvyššího soudu USA potvrdili.

Syn prezidenta Donalda Trumpa, Donald Junior, Bidenovu kauzu vehementně propaguje na Twitteru. A ani podle komentátorů a analytiků, kteří nejsou na republikánské straně barikády, už pro Bidena není možné, aby mlčel.

"Biden a jeho tým se snaží hrát podle starých pravidel, kdy story zadusíte. Ale takhle to v současném politickém a mediálním světě nefunguje. Je zde příliš mnoho zdrojů, které se tomu věnují. Nemluvě o Twitteru, YouTube a dalších," napsal pro stanici CNN její pravidelný přispěvatel, komentátor Chris Cillizza. Bidenova dosavadní taktika, kdy kauzu ignoruje, má podle něj jen velmi malou šanci na úspěch.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy