Bezpečnostní riziko, nebo spiknutí proti Trumpovi? Co víme o údajných kompromitujících materiálech

Zahraničí Zahraničí
11. 1. 2017 15:55
Podle amerických tajných služeb má Kreml kompromitující materiály osobní i finanční povahy na budoucího prezidenta USA Donalda Trumpa. Zpráva televizní stanice CNN i dalších médií vzbudila velký zájem a emoce nejen na americké politické scéně. Přečtěte si odpovědi na nejdůležitější otázky k celé kauze.  
Foto: Reuters

Co o kompromitujících materiálech na Trumpa zatím víme?

Americké tajné služby podle televizní stanice CNN předložily minulý týden nastupujícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi, jeho odcházejícímu předchůdci Baracku Obamovi i čelným představitelům amerického Kongresu tajnou zprávu s dokumenty o tom, že ruské tajné služby mají na Trumpa kompromitující materiály osobní i finanční povahy.

Informace byly součástí dokumentů, které se týkaly údajných zásahů Ruska do loňských amerických prezidentských voleb.

Dílčí informace z tajné zprávy kolují mezi americkými politiky a médii už několik týdnů. Server BuzzFeed News ve středu zveřejnil plné znění zprávy, která má 35 stran.

Co je ve zprávě uvedeno?

Dokument obsahuje interní sdělení za několik posledních měsíců. Zahrnuje specifické, neověřené a možná taky neověřitelné informace o kontaktech mezi Trumpovými lidmi a prostředníky ruské vlády během prezidentské předvolební kampaně v USA. 

V souhrnu materiálu, který zveřejnil server BuzzFeed News, se mimo jiné uvádí, že ruský režim "podporoval Trumpa a pomáhal mu po dobu nejméně pěti let". Bývalý vysoce postavený člen ruských tajných služeb podle dokumentu taky uvedl, že "FSB kompromitovala Trumpa skrze jeho aktivity v Moskvě" dostatečně na to, "aby ho byla schopná vydírat". Zdroje, na které se zpráva odkazuje, mimo jiné tvrdí, že Trumpovo chování v Moskvě zahrnovalo "zvrhlé sexuální akty, které byly nastraženy/monitorovány FSB".

Trump údajně odmítl řadu obchodních dohod, které mu Kreml nabídl. Na druhou stranu ale podle zprávy přijímal tajné informace z Ruska, týkající se jeho politických rivalů v USA.

Dá se hodnověrnost materiálů nějak ověřit?

Reportéři BuzzFeed News v USA i Evropě prověřovali řadu faktů ze zprávy, ale nedokázali je zatím potvrdit ani vyvrátit. Důvěryhodnost a přesnost informací, které pocházejí především z ruských zdrojů, teď prověřuje i FBI.

Informace ve zprávě údajně shromáždil bývalý agent britských tajných služeb, kterého Američané na základě předchozí spolupráce považují za spolehlivého. Minulý měsíc jeho zprávu předal americký senátor John McCain šéfovi FBI Jamesi Comeymu.

Jak reagoval Donald Trump?

Nejdříve tradičně na Twitteru, kde celou záležitost označil za hon na čarodějnice a později rezolutně popřel, že by měl na Rusko jakékoli obchodní nebo jiné vazby nebo že by ho Rusko jakkoliv vydíralo.

Na následné tiskové konferenci v New Yorku označil Trump tyto informace za "nesmysl" a "strašnou skvrnu" na cti těch novinářů, kteří obvinění zveřejnili. "Taková věc nikdy neměla být napsaná a nikdo ji neměl vypustit do světa," dodal.  

K dokumentům se už dříve vyjádřil i jeho právník Michael Cohen. “Nikdy jsem se nesetkal s ruskými úředníky z Kremlu. Nikdy jsem nebyl v Rusku,” popřel všechna obvinění v rozhovoru pro server Politico. “Je to jen další pokus, jak pomlouvat pana Trumpa. Považuji za zajímavé, že tuto informaci vydali den před jeho tiskovou konferencí,” dodal.

Jak reagovali Rusové?

Moskva nařčení z toho, že má kompromitující informace na příštího prezidenta USA Donalda Trumpa, popřela.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil informace za “naprostý nesmysl”, který má za cíl poškodit vzájemné vztahy Ruska a USA.

Může být celá kauza pro Donalda Trumpa nebezpečná? 

Krátkodobě ne, protože většina jeho příznivců považuje informace amerických mainstreamových médií za nedůvěryhodné a vedené snahou nového prezidenta poškodit.

Pokud by se ale varování amerických tajných služeb ukázala jako pravdivá, může celá kauza pozici Donalda Trumpa vážně ohrozit.

Co se dá v celé kauze čekat dál?  

Donald Trump označuje případ za mstu politických oponentů. Řada lidí z okolí amerických tajných služeb má dojem, že si budoucí prezident bere všechny dosavadní zprávy tajných služeb směrem k Rusku velmi osobně. Klíčoví představitelé tajných služeb se proto snaží nového vládce Bílého domu opakovaně ujistit o tom, že svými zprávami nijak nezpochybňují jeho zvolení a že jim jde výhradně o možné bezpečnostní hrozby.    

Už nyní doutná mezi Trumpem a americkými tajnými službami velký spor o hodnocení zpravodajských informací, zejména směrem k Rusku. Donald Trump sice mění vedení zpravodajců, nemůže si s nimi ale dovolit dlouhodobý konflikt.

Trumpův tým se proto bude pravděpodobně snažit celou kauzu maximálně zpochybnit a zahrát do ztracena. I americké tajné služby budou mít snahu veřejný spor s prezidentem tlumit, hlavně s ohledem na své fungování v budoucnu.

Zveřejněné informace jsou ale pro Donalda Trumpa natolik výbušné a osobní, že může naopak dojít k dalšímu vyostření konfliktu. 

Americká herečka Meryl Streepová získala na Zlatých glóbech ocenění za celoživotní dílo. Místo poděkování kritizovala Donalda Trumpa za aroganci. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 8 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 13 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy