Bezpečná dovolená? Jistota je Evropa i ostrovy

Veronika Skálová Veronika Skálová
3. 7. 2010 14:20
Mezi deseti nejbezpečnějšími zeměmi světa figuruje 6 evropských, dvě asijské a Nový Zéland.
Lákají-li vás alpské vrcholky, nejbezpečnější zemí je pro vás Švýcarsko. Ilustrační foto.
Lákají-li vás alpské vrcholky, nejbezpečnější zemí je pro vás Švýcarsko. Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Hronová

Praha - Stát se obětí zločinu na dovolené, kdy se člověk snaží předstírat, že nepříjemnosti neexistují, je vážně smůla. Jsou však země, kde je tohle riziko nižší, než jinde.

Pokud tedy máte obavy o svou bezpečnost a přesto byste o dovolené rádi vypnuli zvýšenou ostražitost, vydejte se do některé z následujících zemí. Jejich seznam sestavila Asociace českých cestovních kanceláří a agentur na základě aktuálních statistik o kriminalitě. Můžete si vybrat dokonce ze tří kontinentů.

Nejbezpečněji je na severu Evropy

Nejvíce zemí, které dosahují vysokých příček při mezinárodním hodnocení bezpečnosti, najdete v podstatě za humny. A mezi nimi je jedné z čelních pozic severské Norsko.

"Počet vražd je pouze 0,71 na 100 000 obyvatel ročně a riziko, že Vás někdo okrade je minimální. V Norsku nejsou žádné přírodní katastrofy nebo politické či sociální nepokoje, proto je tato nádherná země perfektní destinací pro rodinnou dovolenou," shrnul mluvčí a viceprezident Asociace Tomio Okamura.

Má to ovšem háček - vaší peněžence sice možná neodlehčí zloděj, ale rozhodně to udělají norské ceny. Norsko je totiž jednou z nejdražších zemí Evropy.

Také další ze skandinávských zemí, Dánsko, má velmi nízkou kriminalitu a je navíc o něco levnější než Norsko. Počet vražd na 100 tisíc obyvatel je jen o málo vyšší než v Norsku.

Přece jen o něco dál, zato ještě o kus bezpečnější je druhý největší ostrov v Evropě - Island. V celé zemi pracuje pouze 700 policistů, kteří jsou tak málo vytížení, že většina z nich má ještě jedno zaměstnání. Stupeň kriminality je nejnižší na světě.

Bezpečno je v horách i u moře

Možná trochu překvapivě najdete v seznamu nejbezpečnějších zemí také Irsko. "Podle Světové zdravotnické organizace má ostrov nejnižší počet úmrtí z důvodu vraždy v celé Evropě a to 0,32 na 100 000 osob za rok. Mezinárodní statistiky ukazují, že hlavní město Dublin je bezpečnější než většina velkých měst v celém světě," upozornil Okamura.

Pokud se vám však nechce cestovat tak daleko, stále ještě vám zbývá Lucembursko. Také tato minizemě, která má jen půl milionu obyvatel, se mezi nejbezpečnější na světě počítá. Lidé jsou v ní totiž zvyklí dodržovat pravidla.

A pokud patříte k příznivcům krás alpské přírody, zcela bez obav můžete zamířit do Švýcarska. To do žebříčků bezpečných zemí patří zcela tradičně a to včetně měst Ženeva, Curych a Bern.

Pokud před vysokohorskými túrami dáváte přednost koupání v moři, s jistotou můžete vsadit na Kypr. "Kypr je zemí s minimální kriminalitou a prakticky zde není třeba na noc zamykat dveře. Alespoň místní obyvatelé tvrdí, že to nikdy nedělají," podotkl Okamura.

Z exotiky si vyberte ostrovy

Ti, pro které je starý kontinent příliš malý i se vzdálenějšími ostrůvky, si mohou vybrat některý z bezpečných ostrovů v Asii a poblíž Austrálie.

Městský stát na stejnojmenném ostrově Singapur platí za nejbezpečnější stát celé Asie. "Země se může pochlubit hodnotou 0,38 vraždy na 100 tisíc obyvatel, která je mimořádně nízká. Vzhledem k obrovským sazbách pro pachatele trestných činů  (včetně trestu smrti za obchodování s drogami), jsou krádeže a trestná činnost v této zemi velmi vzácné," vysvětlil Okamura.

Komu by ale státeček připadal příliš malý, může vyrazit do Japonska. Množství vražd je velmi nízké a krádeže nepříliš časté. Pro roztržité cestovatele je dobrá zpráva, že pravděpodobně nikdo neukradne ani věc, kterou někde zapomenou ležet. Když se vrátí, prostě ji najdou na stejném místě.

A kdo by zatoužil cestovat ještě dál, neprohloupí, když si vybere Nový Zéland. Země se stabilní ekonomikou a bez sociálních nepokojů má velmi nízkou kriminalitu. Zároveň tu však nežijí téměř žádní jedovatí živočichové, jako v nedaleké Austrálii. Malé je také riziko přírodní pohromy.

 

Právě se děje

Další zprávy