reklama
 
 

Bezmála polovina Ukrajinců chce do Evropské unie

4. 9. 2013 21:44
Třetina obyvatel by naopak přivítala celní unii s Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem

Kyjev - Bezmála polovina Ukrajinců, zhruba 45 procent, by si přála vidět svou zemi v Evropské unii.

Naopak více než třetina, asi 36 procent, by dala přednost celní unii s Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem, ukázal průzkum veřejného mínění, o němž informovala agentura Interfax.

Kyjev má v listopadu podepsat dohodu o přidružení k EU, jejíž součástí bude i dohoda o volném obchodu. Moskva, která se snaží získat Ukrajinu do postsovětských integračních spolků, se tomu snaží zabránit a hrozí zemi hospodářskými následky.

Obchodní válka

Rusko už například začalo komplikovat dovoz ukrajinských cukrovinek a dalšího zboží.

V průzkumu téměř tři pětiny dotázaných usoudily, že právě snahy Ukrajiny uzavřít asociační dohodu s EU vedly k překážkám, které Rusko ve vzájemném obchodu s Ukrajinou klade.

Tři čtvrtiny považují příčiny této "obchodní války" za spíše politické než ekonomické. Asi 46 procent dotázaných odmítá postoj Ruska jako neodůvodněný.

Zhruba 52 procent respondentů ale připouští, že na "obchodní válce" s Ruskem více ztratí Ukrajina, zatímco čtyři procenta mají opačný názor. Dvě pětiny si pak myslí, že Ukrajina i tak dohodu s EU podepíše, 30 procent si myslí opak.

Jen 22 procent Ukrajinců považuje Rusko za "bratrskou" zemi, zatímco v dubnu si to myslela skoro třetina dotázaných. Dalších 16 procent pokládá svého východního souseda za spřátelenou zemi a 12 procent za strategického partnera. Více než čtvrtina, 28 procent, vidí Rusko jen jako souseda. Každý dvacátý Ukrajinec pak považuje Ruskou federaci za nepřátelský stát.

Celní unii s Ruskem nyní tvoří Bělorusko a Kazachstán. Moskva by ale chtěla do sdružení začlenit i další postsovětské státy a přeměnit spolek v příštích letech v takzvanou Euroasijskou unii, což by byla jakási obdoba či spíše protiváha EU.

autor: ČTK | 4. 9. 2013 21:44

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama