Běží halou, stále střílí, volali lidé z Newtownu na 911

ČTK ČTK
4. 12. 2013 21:41
Americké úřady zveřejnily volání na tísňovou linku v době masakru ve škole.
Adam Lanza, vrah z Newtownu.
Adam Lanza, vrah z Newtownu. | Foto: Reuters

Washington - Americké úřady zveřejnily asi půlhodinový záznam telefonátů na tísňovou linku 911 v době loňského masakru ve škole v Newtownu ve státě Connecticut. Útočník Adam Lanza tam zabil dvacet dětí a šest dospělých.

Záznam zachycuje telefonáty ze školy v Newtownu, kterým incident otřásl. "Zahlédla jsem někoho. Běží halou, stále běží a střílí. Prosím, škola Sandy Hook," řekla jedna z volajících.

Školník Rick Thorne policii informoval o rozbitém okně a zatímco telefonoval, bylo slyšet několik výstřelů. "Střelba stále pokračuje, prosím, pořád střílí!" volal školník.

V telefonu je rovněž slyšet jednoho z dispečerů, jak dává příkaz, aby "se tam rozjeli všichni, kdo mohou". Další pak dává pokyny, jak zajistit bezpečnost dětí.

Záznam byl zveřejněn den poté, co k tomu dal souhlas soudce. Ředitel školy John Reed předem obtelefonovával rodiče, aby se na zveřejnění záznamů připravili, protože to obnoví emoce z doby útoku.

Záznamy z tísňové linky

Záznamy z tísňové linky během incidentu ve škole Sandy Hook dostupné na službě soundcloud.com:

Pracovníci tísňového centra zaznamenali 14. prosince 2012 první telefonát v 9:35 hodin a Lanza, který předtím, než se vydal do školy, zabil matku, vystřelil naposledy v 9:40 místního času, kdy zastřelil sám sebe. Většina jeho obětí byla ze dvou školních tříd.

Vyšetřovatelé ve své zprávě z minulého týdne tvrdí, že byl dvacetiletý Lanza jediný pachatel. Motiv jeho činu ale zatím neobjasnili.

"Znal střelné zbraně, měl k nim i k munici přístup a byl posedlý masovými vraždami. Fascinovala ho zejména střelba na střední škole Columbine v Coloradu v roce 1999," stojí ve zprávě. Dva studenti tam zastřelili dvanáct spolužáků a jednoho učitele.

Lanzův zločin v USA obnovil kampaň za přísnější kontrolu prodeje zbraní. Na federální úrovni se sice žádný zákon prosadit nepodařilo, ale některé státy včetně Colorada své zákony zpřísnily.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy