Běžencům na Sinaji berou orgány, těla házejí do pouště

Martin Novák Martin Novák
9. 11. 2011 5:30
Egyptský deník zveřejnil otřesná svědectví o násilí páchaném na afrických uprchlících
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Káhira - Ozbrojené gangy z řad beduínů na Sinaji napadají africké běžence a násilím jim odebírají některé tělesné orgány, které pak nabízejí zájemcům.

Oběti následně zanechávají jejich osudu, a pokud zemřou, odvážejí je na odlehlá místa v poušti na Sinajském poloostrově.

Informace o těchto praktikách zveřejnil jako první egyptský deník A-Masrí Al-Júm, převzala je i televize CNN.

Podle egyptského listu ozbrojenci chytají a unášejí hlavně Etiopany, Eritrejce a Súdánce. Většinou jde o lidi, kteří se snaží dostat nelegálně za prací do Izraele.

Pracovníci organizace Nadace nové generace pro lidská práva pátrali přímo na Sinaji a nalezli několik těl s poraněními, která svědčila o odběru orgánů. Hlavně ledvin, jater a očních rohovek.

Desítky těl po nalezení skončily v márnici ve městě Aríš na severovýchodě Sinajského poloostrova. Egyptský novinář vypověděl, že viděl několik ostatků bez očí nebo bez srdce.

Foto: Aktuálně.cz

Odebírání údajně provádějí zkušení lékaři v mobilních laboratořích a vše je patrně organizováno ze soukromé nemocnice v Káhiře, která také zajišťuje prodej orgánů. Běženci jsou pod vlivem drog, uspáni a po zákroku většinou umírají.

Jeden z beduínů řekl televizi CNN, že za jeden orgán lze dostat až dvacet tisíc dolarů. Po odebrání oběti je ihned uložen do chladicího zařízení, rychle se zorganizuje jeho převoz do Káhiry a tam se odehraje následný prodej.

Nedávno při autonehodě na severu Sinaje našla policie v troskách vozu lékaře z Káhiry i mrazák pro skladování a převoz orgánů.

V Egyptě byly v minulosti i případy, kdy lidé, kteří potřebovali peníze, souhlasili dobrovolně s odejmutím orgánů.

Parlament loni schválil zákon, který obchodování s orgány tvrdě trestá a striktně zakazuje transplantaci orgánů z živých dárců, pokud příjemcem není příbuzný. Transplantace orgánů cizincům je v Egyptě rovněž nezákonná.

Někteří Afričané, kterým se podaří dostat až na izraelskou hranici, byli v minulosti zastřeleni egyptskými pohraničníky. Jen málokdo z běženců se dostane až do Izraele, přesto to další a další v touze po lepším výdělku a životě zkoušejí.

 

Právě se děje

Další zprávy