Běženců, kteří hledají útočiště v Evropě, přibývá

ČTK ČTK
30. 5. 2014 12:49
Od začátku roku jich přišlo odhadem 60 000, uvedla evropská agentura Frontex, která koordinuje ochranu vnějších hranic EU.
Afghánský uprchlík ve francouzském Calais, kde úřady v minulých dnech vyklidily několik táborů nelegálních přistěhovalců.
Afghánský uprchlík ve francouzském Calais, kde úřady v minulých dnech vyklidily několik táborů nelegálních přistěhovalců. | Foto: Reuters

Řím - V posledních měsících se výrazně zvýšil počet imigrantů, kteří nelegálně přicházejí do Evropy.

Od začátku roku jich bylo odhadem 60 000.

Pocházejí především ze severní Afriky a jejich počty brzy nejspíš dále porostou, uvedla BBC s odvoláním na evropskou agenturu Frontex, která koordinuje ochranu vnějších hranic Evropské unie.

Letošní počty převyšují nejen loňské, ale i ty ze stejného období roku 2011, kdy - v důsledku takzvaného Arabského jara - nakonec za celý rok přišlo do Evropy kolem 140 000 běženců.

Hlavnímu náporu čelí Itálie

Frontex eviduje osm hlavních pozemních a námořních cest přistěhovalců.

Nejvíce migrantů přichází ze severní Afriky do Itálie, která jich od začátku ledna do 28. května zaregistrovala 39 538.

Afghánský imigrant v Calais
Afghánský imigrant v Calais | Foto: Reuters

"To je téměř stejně jako za celý loňský rok, kdy jich připlulo k italským břehům 43 000," řekl ve středu italský ministr vnitra Angelino Alfano.

Vyzval Unii, aby dala více peněz Frontexu, na jehož chodu se podílejí a mají v ní své zástupce všechny země schengenského prostoru volného pohybu.

Nejméně třetinu dosavadních letošních imigrantů tvoří Syřané, kteří prchají před občanskou válkou. Větší počty nelegálních běženců pocházejí také z Afghánistánu a Eritrey.

Lidé cestovali hlavně přes Libyi. Ve francouzském Calais, kde úřady v minulých dnech vyklidily několik táborů nelegálních přistěhovalců, byli podle BBC obyvatelé řady oblastí od západní Afriky po Bangladéš, mnozí lidé pocházeli z Íránu a Pákistánu. Chtěli prý většinou nelegálně přejít do Británie.

Cesta přes Lampedusu a Sicílii

Především Itálie očekává další masivní příliv uprchlíků, hlavně na ostrovy Lampedusa a Sicílie.

"Počítáme s tím, že počet příchodů ještě výrazně poroste, což vysvětlujeme mimo jiné nestabilitou v Libyi," řekl Alfano. Spolupráce se zeměmi, z nichž migranti přicházejí, je přitom zvlášť obtížná, prohlásil italský ministr.

Tým BBC se nedávno mohl přesvědčit, že v Libyi čeká na plavbu na lodích a vorech do Evropy hodně běženců z různých zemí. Některé odhady hovoří až o 300 000.

"S přicházejícími letními měsíci je velká pravděpodobnost, že počty (imigrantů) se ještě zvýší," domnívá se člen vedení Frontexu Gil Arias Fernandez.

Nápor na letištích

Agentura Frontex na svém webu přitom zdůraznila, že hlavní cesta, kterou se imigranti z třetích zemí dostávají do EU, není pozemní či námořní, ale tvoří ji evropská mezinárodní letiště.

Většina z těch, kteří nyní pobývají v EU nelegálně, sem podle odborníků agentury původně přijela s platnými doklady a vízy, jejichž platnost poté vypršela.

Po velkém úspěchu protiimigračních politických stran v nedávných volbách do Evropského parlamentu, mimo jiné ve Francii či Británii, lze očekávat, že vlády zemí EU budou proti nelegálnímu přistěhovalectví postupovat razantněji než dosud.

 

Právě se děje

Další zprávy