Do uprchlického tábora v Calais přijely buldozery. Migranti odcházejí, napětí stoupá

Simone Radačičová Simone Radačičová
Aktualizováno 24. 10. 2016 8:18
Do uprchlického tábora v Calais vjely buldozery a začaly jej likvidovat. Francouzská vláda chce běžence přesídlit do menších středisek rozprostřených po celé zemi. Panují ovšem obavy, že likvidace tábora způsobí střety mezi migranty a bezpečnostními složkami.
Kolik lidí přesně je v táboře v Calais, je záhadou.
Kolik lidí přesně je v táboře v Calais, je záhadou. | Foto: Reuters

Calais – V pondělí ráno vjely do uprchlického tábora v Calais buldozery a začaly s jeho likvidací. Francouzská vláda hodlá poté běžence přesídlit do menších středisek rozprostřených po celé zemi. Experti se ale obávají, že likvidace tábora se neobejde bez násilí a střetů mezi běženci a bezpečnostními složkami.

"Všichni už máme týden připravené věci, protože nám řekli, že k vyklizení tábora by mohlo dojít už 17. listopadu, tedy před týdnem,“ řekl pro server France24 Mohammed. Tento třiačtyřicetiletý Súdánec se už vzdal svého snu, že by se mohl dostat do Velké Británie, a dobrovolně se přesune do některého z center, kde požádá o azyl. „Někteří lidé ale nechtějí, aby je někdo nutil k odchodu,“ doplňuje.

Není ani jasné, kolik lidí v táboře v Calais přesně živoří. Nevládní organizace jejich počet odhadují až na zhruba deset tisíc. Situace v táboře je mezitím nepřehledná. Členové humanitárních organizací migrantům rozdávají letáky a vysvětlují, co je v pondělí čeká. Mnozí z běženců propadají beznaději, protože ve Francii zůstat nechtějí a nejraději by se dostali do Velké Británie.

Skeptické jsou i nevládní organizace. Obávají se, že vyklizení tábora budou doprovázet střety. K prvním došlo už v noci na neděli.

A nejen to. Podle francouzských médií je v táboře aktivní nevládní organizace No border. Ta se údajně hodlá proti bezpečnostním složkám postavit, a k tomu přemlouvá i migranty. „Připomíná mi to fotbalové zápasy, kam chodí lidé, aby se mohli poprat s policií,“ řekl k tomu pro Europe1 Christian Salomé, šéf organizace na pomoc uprchlíkům L'Auberge des migrants.

Další zástupci nevládních organizací se pak obávají, že problém se z Calais přelije do dalších měst. „Vláda sní o tom, že tábor v Calais se jí podaří vyklidit a že to vyřeší celý problém, ale to je omyl. Velká část lidí se vrátí. A to ani nepočítám další běžence, kteří neustále přichází. Těch je zhruba 30 denně,“ upozornil ve francouzském tisku Francois Guennoc z nevládní organizace L'Auberge des Migrants.

Mnozí utečenci pak podle nevládních organizací nechtějí oblast opustit, a proto se přesunou například do centra Calais nebo u dalších měst v regionu vystaví menší improvizované utečenecké tábory.

Zhruba 200 dětí je už v Británii

Kritici pak namítají, že vyklízení tábora proběhne v přílišném chvatu. Poukazují pak hlavně na to, že v táboře nyní žije přes tisíc dětí a mladistvých bez doprovodu rodičů. U nich hrozí, že by se mohli stát oběťmi pašeráků. Letos v únoru, kdy francouzské úřady vyklidily jižní část, se asi sto dětí ztratilo. A toho se obávají nevládní organizace i nyní.

„Pokud likvidace tábora povede k tomu, že se byť jen jedno dítě ztratí nebo skončí v rukách pašeráků a překupníků, tak jsme selhali,“ řekla pro Guardian Lily Capraniová z UNICEF.

Skupina nevládních organizací, šest desítek britských zákonodárců a dva biskupové se pak podepsali pod otevřený dopis, ve kterém vyzvali francouzského ministra vnitra Bernarda Cazeneuva, aby při vyklízení tábora zajistil bezpečnost lidí a hlavně pak dětí.

V dopise vyzvali ministra, aby v džungli nechal vytvořit „bezpečnou zónu“, kam by se právě mladiství a děti mohli uchýlit. Tam by také nevládní organizace mohly snáze zjistit, zda děti spadají do programu na slučování rodin a mají šanci se přidat ke svým příbuzným, kteří už v Británii žijí.

Za poslední týden se zhruba 200 dětí dostalo v rámci programu na slučování rodin do Velké Británie, z toho 39 tuto neděli. V britském bulvárním tisku se ale v souvislosti se slučováním rodin objevily spekulace, že někteří migranti lhali o svém věku, aby se jako „děti“ dostali na britské ostrovy.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy