"Běž si feťačky hlídat sám," navrhl politik. Sexuálně zneužitých v domě hrůzy bylo víc

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 14. 9. 2016 16:01
V dosud zveřejněných informacích o případu ze slovenské Galanty je mnoho sporných momentů. Poslankyně Natália Blahová píše o znásilněních. V reportáži televize Markíza sama nezletilá dívka přiznala dobrovolný styk. Stejně se vyjádřily další tři chovankyně. Podezřelý terapeut byl nejdříve vydáván za chovance ústavu, posléze za terapeuta, a dokonce za kuchaře. Ředitel Tománek hovořil v rozhovoru pro časopis Týžděň o sexu nezletilých v Čistom dni jako o přirozené věci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Bratislava – Slovenská policie rozšiřuje okruh lidí podezřelých ze sexuálního zneužívání nezletilých děvčat v ústavu pro resocializaci drogově závislých osob v Galantě. Některá média už kauzu nazvala "Galantagate".

Na základě výpovědí rodičů padá na tři zaměstnance podezření ze zneužití šesti dívek, píše list SME.

Bývalý chovanec ústavu a pozdější zaměstnanec se přiznal k pohlavnímu styku se čtrnáctiletou dívkou.

Policie loni několik podnětů od rodičů odložila, nyní se ale k resocializačnímu centru s názvem Čistý ďeň vrací. V úterý policisté budovu prohledali.

Dívka, jejíž matka nahlásila zneužívání, je momentálně v jiném ústavu na středním Slovensku. Rozhodl o tom soud.

Ředitel Čistého dňa Peter Tománek tvrdil, že neví o žádném znásilňování, ale pouze o dobrovolném styku mezi čtrnáctiletou chovankyní a mužem, který byl v Čistém dni také jako chovanec. Nyní proto sám čelí podezření, že nenahlásil trestný čin, kterým je pohlavní styk s osobou mladší patnácti let.

Ukázalo se navíc, že dotyčný měl smlouvu s ústavem jako pomocný terapeut. V případu jsou ale nejasnosti.

"V dosud zveřejněných informacích je mnoho sporných momentů. Poslankyně Natália Blahová píše o znásilněních. V reportáži Televize Markíza sama nezletilá dívka přiznala dobrovolný styk. Stejně se vyjádřily další tři chovankyně. Podezřelý terapeut byl nejdříve vydáván za chovance ústavu, pak za terapeuta, a dokonce za kuchaře. Ředitel Tománek hovořil v rozhovoru pro časopis Týždeň o sexu nezletilých v Čistom dni jako o přirozené věci," shrnul kauzu deník Pravda.

Tománek dnes svolal tiskovou konferenci, na které řekl, že se cítí nevinný. „Nejsem spjatý s trestnými činy. Zaměřte se na pachatele. Odmítám pochybení celé organizace,“ prohlásil. Na otázky novinářů ale odmítl odpovědět a po svém prohlášení odešel.

Případ otřásá i slovenskou politickou scénou a přerostl ve spor mezi vládou a opozicí. 

Ministr práce a sociálních věci Ján Richter uvádí, že žádné pochybení systému nebylo prokázáno a že jde jen o podnět jedné matky. "Pouze o podnět," uvedl.

Poprvé se ve středu vyjádřil ke Galantě také ministr vnitra Robert Kaliňák. Odmítl kritiku policie. "Zásadně odmítám, abychom polemizovali nad orgány činnými v trestním řízení jako laici,“ uvedl ministr.

Hádka mezi vládním Směrem premiéra Roberta Fica a opoziční stranou Svoboda a spravedlnost (SaS) se odehrává také v parlamentních kuloárech.

Poslanec za SaS Lubomír Galko uvedl, že na zasedání parlamentního výboru mu zákonodárce ze Směru odpověděl: "Když se ti to nelíbí, běž si tam ty feťačky hlídat sám."

Opozice chce vyšetřit, proč policie v minulosti oznámení o sexuálním zneužívání v Čistom dni odložila. Resocializační centra přitom neslouží přímo k léčbě drogové závislosti. Připravují lidi na návrat do normálního života poté, co se závislosti zbavili.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy