Bez pomoci Řecku eurozóna padne, varuje Soros

Zahraničí Zahraničí
13. 4. 2010 14:55
Známý finančník tvrdí, že rozpad eurozóny by byl ekonomickou katastrofou
George Soros.
George Soros. | Foto: Reuters

Londýn - Finančník George Soros kritizuje Německo za to, že váhalo s pomocí zadluženému Řecku. Podle něj se eurozóna rozpadne, pokud balkánské zemi nepomůže z nejhoršího a nezabrání jejímu bankrotu.

Doufám, že Německo a další státy nakonec dospějí k nějaké dohodě, protože rozpad eurozóny by byl velmi nebezpečný. Je to velká hrozba a doufám, že lidé si to uvědomí a odstoupí dál od této propasti," řekl finančník v rozhovoru pro list Financial Times.

V neděli se představitelé členských zemí eurozóny dohodly na půjčce Řecku ve výši 30 miliard eur, pokud to bude nezbytně nutné. Na půjčce se má podílet také Mezinárodní měnový fond.

Řecká vláda slíbila podniknout řadu opatření ke stabilizaci ekonomiky a snížení dluhu.

"Než se najde nějaké dlouhodobé řešení, Německo se musí angažovat. Řecko se zavázalo učinit některé důležité kroky a už s nimi začalo. Nyní by totéž měla udělat Evropa," prohlásil Soros.

Řecký premiér Jorgos Papandreu na chodbě v sídle vlády v Aténách.
Řecký premiér Jorgos Papandreu na chodbě v sídle vlády v Aténách. | Foto: Reuters

Finančník volal po tom, aby půjčka byla Řecku poskytnuta za zvýhodněných úrokových sazeb, na tom se ale členské země eurozóny nedohodly.

Úroky z řeckých dluhů v posledních měsících drasticky vzrostly a země nyní musí platit za nové úvěry mnohem vyšší úroky více než jiné země.

Vláda v Berlíně  na začátku roku odmítala rychlou pomoc Řecku. Veřejné mínění v Německu je ostře proti tomu.

Eurozóna má nyní šestnáct členů, Německo má z nich největší ekonomiku. Dalším adeptem na přijetí eura už od roku 2011 je Estonsko.

Česká republika zatím o datu vstupu do eurozóny nerozhodla, Polsko nedávno odložilo přijetí eura o tři roky na rok 2015.


 

Právě se děje

před 20 minutami

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy