Bez míru nebude sex, rozhodly súdánské ženy

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
25. 10. 2014 8:17
Ambiciózní mírový plán oznámila skupina asi 90 aktivistek bojujících za ženská práva, včetně několika členek parlamentu, po setkání v metropoli Jubě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: (c) Phil Moore

Juba- Jihosúdánské ženy přišly s  plánem, jak ukončit občanskou válku, která již více než deset měsíců zmítá tímto nejmladším státem světa.

Chtějí své muže donutit přestat bojovat tím, že jim odepřou sex.

Ambiciózní mírový plán oznámila skupina asi 90 aktivistek bojujících za ženská práva, včetně několika členek parlamentu, po setkání v metropoli Jubě.

"Chceme zmobilizovat všechny ženy v Jižním Súdánu, aby svým choťům odepřely manželská práva, dokud je neujistí, že se vrátí mír," uvedly ženy ve společném prohlášení. Autorky nápadu chtějí podle agentury AFP údajně přesvědčit i manželky prezidenta Salvy Kiira a vůdce rebelů Rieka Machara, aby se k jejich akci připojily.

"Lidé hrozně trpí a jsou to právě ženy, děti a staří lidé, kteří trpí nejvíce," uvedl člen vládní komise pro mír Tobias Atari Okori s tím, že zoufalí lidé dělají zoufalé činy.

Konflikt v Jižním Súdánu vypukl v polovině prosince loňského roku. Stojí v něm proti sobě příznivci současného prezidenta Kiira a podporovatelé jeho bývalého zástupce Machara. Každý z nich navíc pochází z jiné etnické skupiny, což vyvolává i národností tření. Kiir a Machar uzavřeli sice v únoru příměří, násilí ale neustalo. Další pokus o klid zbraní nevyšel v květnu.

V důsledku bojů již zemřelo více než 10.000 lidí a 1,5 milionu jich opustilo své domovy. Obyvatelstvo navíc bojuje s katastrofálním nedostatkem potravin. Smrt hladem hrozí až jedné třetině populace země, tedy asi čtyřem milionům lidí.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Babiš letí na dvoudenní návštěvu Izraele

Premiér Andrej Babiš ve středu odletí na dvoudenní návštěvu Izraele, kde se ve čtvrtek zúčastní za přítomnosti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ruské hlavy státu Vladimira Putina nebo německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera světového fóra o holokaustu.

Už ve středu Babiše čeká jednání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem či s premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Během dvou dnů se předseda české vlády, který se kvůli návštěvě Izraele tentokrát nezúčastní současně probíhajícího Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, setká také s českými přeživšími holokaustu, předsedou Evropského židovského kongresu Mošem Kantorem, odborníkem na Blízký východ Amosem Giladem nebo s vedoucím styčného úřadu ČR v Ramalláhu Petrem Starým.

Další zprávy