Bez míru nebude sex, rozhodly súdánské ženy

ČTK Zahraničí ČTK , Zahraničí
25. 10. 2014 8:17
Ambiciózní mírový plán oznámila skupina asi 90 aktivistek bojujících za ženská práva, včetně několika členek parlamentu, po setkání v metropoli Jubě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: (c) Phil Moore

Juba- Jihosúdánské ženy přišly s  plánem, jak ukončit občanskou válku, která již více než deset měsíců zmítá tímto nejmladším státem světa.

Chtějí své muže donutit přestat bojovat tím, že jim odepřou sex.

Ambiciózní mírový plán oznámila skupina asi 90 aktivistek bojujících za ženská práva, včetně několika členek parlamentu, po setkání v metropoli Jubě.

"Chceme zmobilizovat všechny ženy v Jižním Súdánu, aby svým choťům odepřely manželská práva, dokud je neujistí, že se vrátí mír," uvedly ženy ve společném prohlášení. Autorky nápadu chtějí podle agentury AFP údajně přesvědčit i manželky prezidenta Salvy Kiira a vůdce rebelů Rieka Machara, aby se k jejich akci připojily.

"Lidé hrozně trpí a jsou to právě ženy, děti a staří lidé, kteří trpí nejvíce," uvedl člen vládní komise pro mír Tobias Atari Okori s tím, že zoufalí lidé dělají zoufalé činy.

Konflikt v Jižním Súdánu vypukl v polovině prosince loňského roku. Stojí v něm proti sobě příznivci současného prezidenta Kiira a podporovatelé jeho bývalého zástupce Machara. Každý z nich navíc pochází z jiné etnické skupiny, což vyvolává i národností tření. Kiir a Machar uzavřeli sice v únoru příměří, násilí ale neustalo. Další pokus o klid zbraní nevyšel v květnu.

V důsledku bojů již zemřelo více než 10.000 lidí a 1,5 milionu jich opustilo své domovy. Obyvatelstvo navíc bojuje s katastrofálním nedostatkem potravin. Smrt hladem hrozí až jedné třetině populace země, tedy asi čtyřem milionům lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy