Bestie mezi zbraněmi. Střela z ukrajinské pušky dokáže proletět ruským pancířem

bb bb
7. 10. 2022 9:10
Na konci srpna na ukrajinských webech koloval záběr výjimečného výstřelu z frontové linie. Na záznamu měl být zachycen útok jednou z největších a nejvýkonnějších odstřelovacích pušek na světě. Střela měla zasáhnout obrněné vozidlo ruských okupantů.
Bestie mezi zbraněmi. Ukrajinci ničí ruské obrněnce vlastní odstřelovací puškou. | Video: Aktuálně.cz/Youtube/XADO Chemical Group

Zbraň Snipex Alligator, kterou vyvinuli a vyrábějí sami Ukrajinci, používá náboje pro těžký kulomet ráže 14,5 mm a má dostřel až sedm kilometrů. Tato mohutná puška umožňuje Ukrajincům zasáhnout nejen nepřátelské vojáky, ale také jejich lehká obrněná vozidla, komunikační zařízení, a dokonce i muniční a palivové sklady.

Samotná velikost a energie náboje dělá z Alligatora lehkou protipancéřovou zbraň. Podle amerického webu Popular Mechanics přes dvacet kilogramů těžká "protimateriálová" puška dokáže prorazit 10mm ocelový pancíř na 1500 metrů. To je dost na to, aby pronikla bočním pancířem ruského kolového obrněného transportéru BTR-80 o síle 9 mm a umožnila tak odstřelovači zasáhnout vojáky jedoucí uvnitř.

Snipex Alligator má účinný dostřel necelých 2000 metrů. Světový rekord v odstřelování na velkou vzdálenost je 3540 metrů. Tento konkrétní zásah byl mimořádně obtížný, a i když by ho Alligator teoreticky mohl zvládnout, většina zásahů provedených na vzdálenost mezi 3500 a 7000 metry by pravděpodobně byla namířena jen proti velkému plošnému cíli, jako je komunikační nebo logistická jednotka.

Ukrajinci začali podle serveru Popular Mechanics používat Snipex Alligator v roce 2021. Kolik pušek se skutečně dostalo poté do boje proti Rusům, však není jasné. Není také jasné, jaký praktický dopad tam měly. Ale teoreticky je dopad umožňující jedinému vojákovi zasáhnout množství dříve nedotknutelných cílů podle serveru obrovský.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

V Indonésii bude hrozit až rok vězení za nemanželský sex

Indonéský parlament v úterý schválil nový trestní zákoník, který mimo jiné zakazuje nemanželský sex a soužití nesezdaných párů. Nová norma, která se bude vztahovat na Indonésany i cizince, počítá s trestem až jednoho roku vězení za pohlavní styk osob, které neuzavřely manželství. Zákon musí ještě podepsat prezident, uvedly agentury AP a Reuters. Platnost zákazu i pro cizince kritizují mimo jiné firmy podnikající v cestovním ruchu.

Nový trestní zákoník má vstupovat v platnost postupně v příštích třech letech. Nyní je v Indonésii trestná manželská nevěra, ale nikoliv předmanželský sex.

Nový zákoník kritizují zástupci firem podnikajících cestovního ruchu. Místopředseda jejich sdružení firem Maulana Yusran označil zákon za "zcela kontraproduktivní". Podnikatelé se obávají, že tresty za nemanželský sex a soužití nesezdaných párů by mohly odradit zahraniční turisty v době, kdy se cestovní ruch vzpamatovává po pandemii covidu-19. V Indonésii je řada populárních turistických destinací, například ostrov Bali.

Schválení zákoníku podle agentury ukazuje na posilování konzervativních sil v nejlidnatější muslimské zemi na světě. Podle kritiků nové paragrafy posílí policejní kontrolu nad morálkou, napsal Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy