Berou matkám i pár dní staré novorozence. Děti brazilských indiánek končí v ústavech

Jana Václavíková Jana Václavíková
10. 5. 2020 13:57
Na počátku roku 2015 porodila Élida de Oliveirová ve městě Dourados na jihu Brazílie chlapce. O týden později svobodnou matku zastavila místní zdravotnice a objednala ji i s dítětem na kontrolu na poliklinice. Když tam indiánka přišla, sedla si do čekárny, zatímco jejího syna vážili a očkovali. Nebo si to alespoň myslela. Po dlouhém čekání zjistila, že jejího osmidenního syna úřady odvezly.
Dívka z brazilského kmene Kaiowá.
Dívka z brazilského kmene Kaiowá. | Foto: Reuters

Chlapce krátce poté, co ho zdravotníci odnesli na kontrolu, převzali zaměstnanci úřadu na ochranu dětí. Prošli zadním východem, naložili ho do auta a odvezli pryč.

Lékaři poslali sedminásobnou matku domů a řekli jí, ať čeká na dopis od soudu, ve kterém se dozví, kdy bude moct syna navštívit. Při čekání na dopis, který nikdy nepřišel, žena zjistila, že podobnou zkušenost mají i další rodiny. Ty stejně jako ona patří k původním obyvatelům Brazílie.

Zpráva brazilské Národní nadace pro indiány (FUNAI) uvádí, že ve městě Dourados tvoří děti domorodců až 70 procent všech dětí odebraných z péče rodičů. Většina z nich je odebrána pro zanedbání péče a špatné domácí podmínky. Jak ale píše magazín National Geographic, který přinesl příběh Élidy de Oliveirové, brazilský federální zákon zároveň uvádí, že nedostatek materiálních zdrojů není důvodem ke ztrátě nebo pozastavení rodičovských práv.

"Říkají, že naše děti jsou špinavé. Samozřejmě že jsou. Žijeme z půdy a vaříme na otevřeném ohni," píší v dopise, který cituje server The Intercept, ženy z domorodých kmenů. Mnoho z nich žije v domech bez připojení k elektrické síti a bez tekoucí vody.

"Když nemáte krásný nábytek, řeknou, že vaše rodina není způsobilá k vychovávání dítěte," dodává v reportáži serveru Flávia Poty Rendyová, jedna z vůdkyň místních žen.

Drogy, alkohol a násilí

"Drtivá většina z nich žije v bídě," řekl o dětech domorodců soudce Zaloar Martins de Souza, který rozhoduje i o případu Oliveirové a jejího syna. Podle něj chudoba často vede k násilí, užívání drog a alkoholismu. "Alkohol a drogy jsou dvě největší zla pro původní obyvatele," líčí agentuře Reuters.

Tento argument však není podle antropologa Diogenese Cariaga důvodem k hromadnému odebírání dětí z jejich rodin. "Původní obyvatelé nemohou být všichni vnímáni jako násilníci," vysvětluje.  

Oficiální důvod, proč byl odebrán syn Oliveirové, byl však jiný. Soud řekl, že není jeho biologickou matkou. Přestože testy DNA daly Oliveirové za pravdu, chlapec se ani po pěti letech nevrátil domů a soud rozhodl, že zatím zůstane v dětském domově. Konečný verdikt o tom, zda se dítě vrátí, nebo půjde k adopci, zatím nepadl. "Uvidíme, jaké mají vztahy. Už je to několik let, co byli rozděleni," říká k tomu de Souza.

Ztráta kultury a půdy

Neziskové organizace zabývající se situací původních obyvatel v Brazílii upozorňují, že děti přicházejí kromě rodiny také o právo na svou kulturu, jazyk a spojení s komunitou. "To, co se děje, je genocida původních obyvatel. Není v zájmu státu dát původním obyvatelům sílu, dát jim hlas," uvedla pro National Geographic Alice Richaová, která ve městě Dourados pracuje jako sociální pracovnice.

Proti tomu však vystupuje Monica Roberta Marin de Medeirosová, ředitelka dětského domova, kde skončil i syn Oliveirové. "Původní obyvatelé (v našem dětském domově) nejsou izolovaní jako ti z Amazonie. Tyto děti nejsou izolované, chtějí počítače, tablety a mobilní telefony," říká.

Aktivisté upozorňují také na odtržení obyvatel od jejich území, které se postupem let s dalšími nařízeními vlád stále zmenšuje. Domorodé kmeny musí ustupovat těžařům a zemědělcům a jsou přesouvány na málo úrodnou půdu, která je nedokáže uživit. To je podle magazínu National Geographic dalším argumentem, který úřady používají k obhajobě odebírání dětí.

"Bez území nemáme zdravotní péči, bez území nemáme vzdělání a bez území přicházíme o naše děti," říká ve videu Jaqueline Goncalvesová, vůdkyně kmene Kaiowá.

Video: V amazonském pralese natočili člena dosud neobjeveného kmene

V amazonském pralese natočili člena dosud divokého kmene | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 17 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 46 minutami

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

O devět let mladší Zdráhalová nastoupila na led v komplexu Thialf hned po reprezentační kolegyni a příliš se jí nedařilo. Za výkonem z minulého týdne zaostala o 0,89 sekundy.

Boweová se jako jediná dostala časem pod hranici 1:54 minuty. Druhá skončila domácí hvězda Ireen Wüstová, jež před týdnem nestartovala na kontinentálním šampionátu, protože se neprobojovala do nizozemského výběru. Třetí skončila čerstvá mistryně Evropy Antoinette de Jongová.

před 47 minutami

Český dvojbob skončil v závodě SP v Königssee čtrnáctý

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a v novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo nejlepší desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech za sebou. Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 1 hodinou

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy