Berlusconiho čeká rok vězení, Itálii politická bouře

Martin Novák Martin Novák
2. 8. 2013 8:00
Nejvyšší soud potvrdil expremiérovi trest v kauze daňových úniků. Už není odvolání
Odsouzení Silvia Berlusconiho.
Odsouzení Silvia Berlusconiho. | Foto: Reuters

Řím - Italský nejvyšší soud ve čtvrtek potvrdil rozsudek v kauze daňových úniků bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho za jeho působení ve společnosti Mediaset.

Oznámila to agentura ANSA. Berlusconi je odsouzen ke čtyřletému vězení. Tři roky z toho ovšem odpadají v důsledku amnestie z roku 2006.

Není ale jisté, zda skutečně nastoupí do vězení. Kratší tresty se v Itálii vykonávají v domácím vězení, zvláště v případě osob starších 70 let. Berlusconimu je 76 let.

Právníci expremiéra už oznámili, že se obrátí na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Tahle země není spravedlivá," nechal se po rozsudku slyšet sám Berlusconi.

Soud měl také rozhodnout o zákazu vykonávání veřejných funkcí na dobu tří až pěti let, což by Berlusconiho vyřadilo z politiky a musel by opustit křeslo senátora.

Právě tuto pasáž rozsudku považovali Italové za klíčovou. Soudci ji však vrátili k dalšímu projednání.

V emotivním projevu v televizi, vysílaném zhruba dvě a půl hodiny po rozsudku, Silvio Berlusconi jakoukoliv vinu popřel. Mimo jiné uvedl, že se nikdy žádného daňového podvodu nedopustil.

"Musíme bojovat dál a dělat politiku," uvedl expremiér a italský mediální magnát. Soudní proces s ním podle něj ukázal, jak důležité je změnit v Itálii justici.

O co v kauze Mediaset šlo? Berlusconi vytvořil v daňových rájích firmy, které kupovaly vysílací práva na americké filmy a seriály. Tyto firmy si pak práva prodávaly mezi sebou a neustále se navyšovala jejich cena. Berlusconi tím pádem platil v Itálii nižší daně a více pěněz nechával v těchto společnostech v daňových rájích.

Kromě toho mu již soudy "přišily" nepodmíněný trest v jiné kauze. Bývalý premiér Itálie byl 24. června odsouzen k sedmi letům vězení za sex s nezletilou dívkou. I v této kauze se odvolal, soudy zatím nerozhodly.

Na čtvrteční rozhodnutí Nejvyššího soudu čekali Italové velmi napjatě. Očekává se, co to udělá s italskou politickou scénou a italskou ekonomikou.

Po únorových volbách, které skončily bez jasného vítěze a patovou situací, vládne zemi od dubna kabinet široké koalice. Tvoří jej středolevá Demokratická strana a Berlusconiho konzervativní formace Lid svobody.

Nyní, když soud potvrdil Berlusconiho vinu, je ve hře možný pád vlády. Někteří Berslusconiho spolustraníci totiž dopředu varovali, že by další pokračování kabinetu nepodpořili. A naopak - část poslanců Demokratické strany odmítá pokračování koalice s pravomocně odsouzeným člověkem.

Proti konci vlády a předčasným volbám se ale ostře staví prezident Giorgio Napolitano.

Politikům vzkázal, že Itálie potřebuje stabilní kabinet a klid na překonání vážných ekonomických problémů a že o žádných předčasných volbách nechce nic slyšet.

Itálie má problémy především s obrovským dluhem. Ten činí 130 procent HDP, což je po Řecku nejvíce v eurozóně. Země se nachází v největší poválečné recesi, ekonomika by podle odhadů mohla mírně začít růst příští rok. Italové si v posledních dvou letech museli zvyknout na tvrdé škrty a úsporná opatření.

I přes veškeré skandály, aféry a kritiku ale šestasedmdesátiletý politik stále dokáže oslovit značnou část italských voličů. V únorových volbách jeho Lid svobody získal 29,1 procenta hlasů a za vítěznou Demokratickou stranou zaostal je o 0,4 procenta.

"Mnoho lidí nebere v potaz žádné důkazy, zda jsou přesvědčivé, nebo ne. Slyší na ten argument, že je politicky stíhán, a nestarají se o podstatu těch procesů. V tomto případě o daňové úniky," uvedl v rozhovoru pro deník Insider italský novinář a politolog Andreas Pieralli.

Mediální magnát Berlusconi se rozhodl vstoupit do politiky poprvé v roce 1994. Už v tomto roce vyhrál volby a stal se poprvé premiérem. Volby pak vyhrál ještě dvakrát, v letech 2001 a 2008.

 

Právě se děje

Další zprávy