Berlusconi se znovu vrací dobýt Řím, slibuje reformy

Jiří Kropáček, Lenka Málková
15. 4. 2008 12:35
Prohlédněte si naši INTERAKTIVNÍ GRAFIKU

Řím - Italskému mediálnímu magnátovi se podařil druhý politický comeback. Po dvou letech v opozici se šéf italské pravice Silvio Berlusconi vrátí do premiérského křesla.

V metropoli Římě je očekáván již dnes, do funkce však nebude z procedurálních důvodů jmenován dříve než počátkem května.

Výsledky předčasných parlamentních voleb se totiž stále ještě dopočítávají, vítěz a poražený už jsou však jasní. Uznal to i Berlusconiho největší soupeř, Walter Veltroni, reprezentující levici a už také Berlusconimu poblahopřál.

Itálie očekává s napětím, zda se staronovému premiérovi podaří prosadit nezbytné reformy. "Měsíce a roky před námi budou komplikované, jsem však odhodlán vést vládu celých pět let," slíbil v pondělí večer Berlusconi.

Umožnit by mu to měla většina v obou komorách parlamentu. Podle předpovědi výsledků by měla mít Berlusconiho formace v dolní komoře parlamentu většinu 99 křesel a v Senátu až třiceti.

Za své priority Berlusconi označil vyřešení situace ve státem ovládané letecké společnosti Alitalia a vyčištění Neapole. Slibuje snížení daní a zároveň snížení veřejného dluhu, liberalizaci hospodářství i tvrdý postup proti zločincům.

Volby 2006
Autor fotografie: Aktuálně.cz

O volby byl obrovský zájem. Ministr vnitra Giuliano Amato oznámil, že během dvou dní, kdy mohli lidé odevzdat hlasy, se účast vyšplhala na 80 procent.

Bude vláda silnější?

Po sečtení hlasovacích lístků z většiny volebních místností vedla formace mediálního magnáta Lid svobody ve volbách do Senátu se ziskem 46,55 procent hlasů.

Největším konkurentem byla levicová Demokratická strana, ta zaostala o zhruba osm procent.

Také ve volbách do Poslanecké sněmovny zvítězila po sečtení více než poloviny hlasů Berlusconiho pravice. Podle ministerstva vnitra získala 44,81 procenta hlasů. Veltroniho levice 40,58 procent hlasů.

"Tyto projekce dávají Berlusconimu většinu v obou komorách, což by mohlo znamenat silnější vládu. Stále však zůstává otázkou, zda bude schopna prosadit reformy," citovala agentura Reuters analytičku Susanu Garciovou.

Analytici se obávají hlavně role menšího koaličního partnera Berlusconiho - Ligy severu. Ta si připsala dvakrát lepší výsledek než při posledních volbách a získala osm procent hlasů.

Podle názoru politologů bude zvyšovat v rámci koaličních vyjednávání svou cenu. "Nevěřím, že Berlusconiho vláda dokáže prosadit reformy, které Itálie tak potřebuje. Severní liga je protekcionistickou stranou," zdůraznil politolog Enrico Rusconi.

Berlusconi slíbil Lize severu dvě ministerská křesla.

Novým ministrem zahraničí by se měl podle přání Berlusconiho stát dosavadní evropský komisař Franco Frattini.

Naprostý neúspěch zaznamenali ve volbách komunisté, když získali zhruba jen tři procenta hlasů a zřejmě přišli o svou reprezentaci v Senátu. Lídr kandidátky, Fausto Bertinotti, v pondělí večer rezignoval na funkci vůdce "Duhové levice" (uskupení dvou komunistických stran a zelených).

 

Právě se děje

Další zprávy