Berlusconi se oklepal z afér. Vzal opozici 4 regiony

Roman Gazdík
30. 3. 2010 10:52
Italský premiér uspěl v regionálních volbách, roste mu však soupeř uvnitř koalice
Silvio Berlusconi odevzdává svůj hlas.
Silvio Berlusconi odevzdává svůj hlas. | Foto: Reuters

Řím - Ani série skandálů a nepříjemných soudních rozhodnutí nezabránila italskému premiérovi Silviu Berlusconimu, aby obstál v regionálních volbách, které se uskutečnily v neděli a pondělí.

Hlasování se konalo ve třinácti z dvaceti italských regionů, včetně devíti z desítky největších: Lombardii, Emilii-Romagne, Piemontu, Venetu, Laziu, Apulii, Kalábrii, Kampánii a Toskánsku.

Berlusconiho středopravé koalici se podařilo převzít kontrolu nad čtyřmi regiony dosud ovládanými opozicí. Vyhnul se tak porážce, kterou voliči v regionálních volbách - obecně považovaných za test popularity vlády v polovině jejího funkčního období - nedávno uštědřili jeho spojenci a příteli, francouzskému prezidentu Nicolasu Sarkozymu.

Podle předběžných výsledků po sečtení většiny hlasů zvítězila Berlusconiho strana Lid Svobody (PDL) a její spojenci z Ligy Severu (LN) v šesti regionech, středolevá opozice vyhrála v sedmi regionech.

Lid Svobody získal Kampánii, Kalábrii, Lombardii a římské Lazio. Liga Severu zvítězila ve Venetu (Benátsko) a v Piemontu. Levice povládne v regionech Basilicata, Emilia-Romagna, Ligurie, Marche, Apulie, Umbrie a Toskánsko.

Jedna pohroma za druhou

Italského premiéra v poslední době stíhala jedna pohroma za druhou, a to jak v soukromém životě, tak na politickém kolbišti.

V květnu minulého roku oznámila jeho žena, že se rozvádí kvůli přílišné pozornosti, již věnuje Berlusconi mladým dívkám. Následně tisk publikoval fotografie z jeho vily, na kterých bylo vidět polonahé společnice.

V červenci se pak v médiích objevila audionahrávka třiasedmdesátiletého politika v intimních chvílích s mladou ženou. Berlusconi přiznal, že "není svatý", ale odmítl nařčení, že by šlo o prostitutku.

V říjnu ústavní soud zrušil zákon přezdívaný Lodo Alfano, kterým si Berlusconi a další nejvyšší italští činitelé zajistili imunitu při soudních stíháních. Byl tak například obnoven proces, ve kterém je Berlusconi obviněn z uplácení britského právníka Davida Millse. Podle prokuratury si měl premiér úplatkem zajistit Millsovo svědectví v jiné kauze.

A kauzy dostihly premiéra i těsně před volbami. Minulý týden totiž vyšlo najevo, že je vyšetřován kvůli údajnému zneužití premiérské funkce, ve které měl prosazovat cenzuru pořadů státní televize kritických k vládě.

Soupeř ve vlastním hnízdě

Berlusconi tvrdí, že soudy jsou ovládány komunistickou levicí a před volbami se pokoušel napravit i svou pověst zastánce konzervativních hodnot pošramocenou skandálem se společnicemi. Otevřeně se tak postavil za papeže v aféře se zneužíváním dětí kněžími v řadě zemí včetně Itálie.

"Náš lid ví, jak rozlišit mezi lidskými chybami, kterých je historie plná, a nezměrnými plody dobra, které se zrodily a stále se rodí z kořenů křesťanství," odmítl premiér těsně před volbami tvrzení, že církev schválně pedofilní kněze kryla.

Podle analytiků však Berlusconiho pozice není tak pevná, jak by se mohlo z volebního výsledku zdát. Jednak je tu nízká volební účast, jednak mu roste nebezpečný soupeř v radikálně pravicové Lize Severu.

Její předseda Umberto Bossi již před hlasováním nazval většinu Berlusconiho strany "amatéry až běda" a volební úspěch jeho sebevědomí pravděpodobně ještě posílí.

„Nešlo o vítězství PDL, protože přišla o dost hlasů a získala stejné procento (26%) jako levicová Demokratická strana," řekl Aktuálně.cz italský novinář Alessandro Di Maio. „Bylo to vítězství Ligy Severu, která získala 35% ve Venetu. Umberto Bossi prohlásil, že je levice na severu mrtvá. To samozřejmě není pravda, ale LN je teď opravdu velmi silná a byla hnacím motorem úspěchu středopravé koalice v těchto volbách."

 

Právě se děje

Další zprávy