Berlusconi platil výpalné sicilské mafii. Bál se únosu

Radim Klekner Radim Klekner
26. 4. 2012 7:10
Italský expremiér čelí novému obvinění. Podle soudu posílal obrovské sumy Cose Nostře
Únava na závěr summitu EU v Bruselu - 20. června 2008.
Únava na závěr summitu EU v Bruselu - 20. června 2008. | Foto: Reuters

Řím - Silvio Berlusconi zmizel z veřejného života Itálie. Ač je po odchodu z premiérské funkce i nadále poslancem za pravicový Lid svobody, do parlamentu nechodí, při velkých společenských událostech ho není vidět, a pokud se o něm píše v novinách, je to vždy jen v souvislosti s některým ze soudních procesů, v nichž figuruje.

Teď se dostal na přední stránky italských novin díky sdělení Nejvyššího kasačního soudu, který oznámil, že bývalý předseda vlády platil v 70. letech výpalné sicilské mafii.

Odvolací soud se totiž zabývá případem senátora za Lid svobody Marcella dell'Ultriho, odsouzeného v roce 2010 k sedmi letům vězení pro mafiánské spolčení.

Rozsudek s Dell'Ultrim byl letos v březnu anulován kvůli nedostatku důkazů a promlčení a případ se dostal před kasační soud. Ten přiznal, že senátor zprostředkoval v roce 1973 Berlusconimu kontakt na mafiána Vittoria Mangana, který pro expremiéra, jenž tehdy podnikal v realitách, pracoval jako podkoní.

Foto: Petr Vyoral

"Mangano se choval skvěle," přiznal v roce 2008 u soudu Berlusconi. "Žil s námi a vodil do školy naše děti." Odmítl však, že by cokoli věděl o tom, že Mangano byl příslušníkem mafie.

Jeho tvrzení ovšem odporují informace Nejvyššího kasačního soudu, podle kterého Berlusconi platil Cose Nostře "podezřele vysoké sumy".

Na obhajobu bývalého předsedy vlády zároveň uvedl, že obrovské částky vydával ze strachu o život svých dětí.

Sicilská mafie unášela v 70. letech potomky bohatých průmyslníků a od těch pak požadovala výkupné. Nejznámějším byl případ vnuka ropného magnáta Johna Paula Gettyho.

Toho kalábrijská 'ndrangheta unesla v roce 1973 v centru Říma a aby svým výhružkám dodala vážnost, zaslala do redakce jednoho italského deníku ucho, které Gettymu uřízla. Vnuk průmyslníka byl propuštěn po zaplacení výkupného až pět měsíců po únosu.

Mangano byl v roce 2000 odsouzen pro dvojnásobnou vraždu, ještě téhož roku ale zemřel na rakovinu. Dva roky předtím líčil Berlusconi v rozhovoru pro deník Corrierre della Sera, ovládaný jeho mladším bratrem Paolem, jak se mafie kdysi pokoušela unést jeho pětiletého syna.

Poslanecká účast: 0,8 procent

Proti Berlusconimu samotnému běží v současnosti celkem pět procesů. Ten mediálně nejznámější je kauza luxusní marocké prostitutky Karimy Marúghové zvané Ruby, které měl předseda vlády ještě jako nezletilé platit za sex.

Foto: Reuters

Člence regionálního parlamentu Nicole Minettiové, jež pro něj kdysi pracovala jako zubní hygienička a která na jednom z jeho opulentních večírků měla předvádět striptýz převlečená za jeptišku, údajně daroval za "sexuální služby" celkem 127 tisíc eur.

V procesu okolo jeho společnosti Mediaset je zase obviňován z daňových úniků ve výši pěti set milionů eur. Veškerá obvinění mediální magnát odmítá s tím, že jsou jen důsledkem spiknutí "rudých soudců".

Berlusconi u soudu - pokud se k němu dostaví - i nadále hýří sebevědomím. V posledních měsících o něm ale jinak nebylo vůbec slyšet, protože prý trpí depresemi.

Z více než pěti set parlamentních zasedání, která se konala od chvíle, kdy byl donucen k demisi, se zúčastnil pouhých čtyř, to znamená 0,8 procenta.

 

Právě se děje

Další zprávy