Berlusconi dostal za sex s nezletilou sedm let natvrdo

Michal Žák Petr Jemelka Michal Žák, Petr Jemelka
24. 6. 2013 17:35
Je to o rok více, než kolik žádal žalobce. Rozsudek je ale nepravomocný
Šlo je o nevinnou zábavu, shodují se "božský" Silvio a Ruby lamačka srdcí.
Šlo je o nevinnou zábavu, shodují se "božský" Silvio a Ruby lamačka srdcí. | Foto: Reuters

Milán - Někdejší premiér a jeden z nejvlivnějších Italů má jít na dlouhých sedm let do vězení. Navíc mu bylo soudem první instance doživotně zakázáno působení ve veřejných funkcích.

Soud Silvia Berlusconiho po dvou letech uznal vinným z toho, že v roce 2010 nejenže platil za sex nezletilé dívce a navíc využil svoji politickou moc, aby vše zametl pod koberec.

Žalobce žádal pro 76letého politika šest let ve vězení, Berlusconi nakonec dostal ještě o rok více. Verdikt ovšem zdaleka neznamená, že proces končí, jelikož bude bezpochyby následovat řada odvolání.

Viníka máme, ale kde je oběť?

Rozsudek soudu v Miláně přivítala skupina asi dvanácti politikových odpůrců. Někteří tleskali, jiní začali zpívat italskou hymnu.

Ruby ani Berlusconi k soudu nepřišli.
Ruby ani Berlusconi k soudu nepřišli. | Foto: Reuters

Není navíc jasné, zda a nakolik rozsudek ovlivní křehkou vládní koalici. Expremiérův Lid svobody (PdL) sice ujišťuje, že se nic nemění, ovšem první reakce tomu moc nenasvědčují.

Berlusconiho blízká spolupracovnice Mariastella Gelminiová označila rozhodnutí za "abnormální a surrealistické", protože sice "byl určen viník, ale nikde není oběť".

"Na druhou stranu jsme mohli očekávat, že je prakticky nemožné, aby milánský soud rozhodl ve prospěch předsedy Berlusconiho," dodala.

Ve vší počestnosti

Samotný proces, v němž hrály hlavní roli podezřelé bunga-bunga večírky v Berlusconiho vile nedaleko Milána, chvílemi připomínal divadlo.

Na seznamu svědků původně figurovala jména hollywoodské hvězdy George Clooneyho či fotbalisty Cristiana Ronalda.

Silvio Berlusconi i Karíma El-Mahrougová, známá spíš jako "Ruby, lamačka srdcí", obvinění od počátku svorně odmítali.

Berlusconiho advokát Nicoló Ghedini pro změnu navrhovaný trest označil za "naprosto přehnaný" a soud obvinil ze zaujatosti. Karima sice přiznala, že přijala 7000 eur, ale prý šlo o dar, jenž obdržela při odchodu z večírku.

U soudu mimo jiné vypověděla, že večírky sice měly erotickou atmosféru, ale "ve vší počestnosti". Viděla prý dívku převlečenou za jeptišku, která se před Berlusconim svlékala do spodního prádla. A samozřejmě bez sexu.

Obrazem: Tak šel čas s "božským" Silviem

Vláda v ohrožení

Verdikt bude mít s největší pravděpodobností i vliv na politickou situaci v zemi.

Současná křehká vláda Enrica Letty je totiž závislá na podpoře Berlusconiho strany PdL. Analytici proto předpokládají, že by se vlivný politik, který tvrdí, že jsou soudci vůči němu zaujatí, mohl pomstít svržením kabinetu.

U Berlusconiho nejde o jediný soudní proces, v němž se musí někdejší nejmocnější muž Itálie bránit nařčení z vážných trestných činů.

Jde většinou o krácení daní nebo zneužití pravomocí. Loni v říjnu byl kontroverzní politik dokonce za daňové delikty (zatím nepravomocně), odsouzen k čtyřem letům vězení.

Jeho advokáti ovšem zvládají zručně protahovat líčení tak, že než padne konečný verdikt, jsou činy povětšinou promlčeny. Nejinak je tomu ostatně i v kauze Mediaset, takže v důsledku Berlusconi stráví za mřížemi maximálně rok.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy