Policie v pohotovosti. Do Berlína míří odpůrci restrikcí z celého Německa i zahraničí

ČTK ČTK
28. 8. 2020 22:16
Policie v Berlíně se připravuje na možné násilí při ohlášených víkendových protestech proti koronavirovým opatřením. Aktivisté odmítající restrikce vyzvali na sociálních sítích lidi v celé Evropě, aby se ozbrojili a připojili se k nim během demonstrace v německém hlavním městě, informovala v pátek agentura Reuters.
Němečtí policisté při zásahu na demonstraci proti restriktivním opatřením 1. srpna v Berlíně.
Němečtí policisté při zásahu na demonstraci proti restriktivním opatřením 1. srpna v Berlíně. | Foto: Reuters

V berlínských ulicích bude více než 3000 policistů, z nichž 1000 budou posily z dalších spolkových zemí. V případě nutnosti budou nasazena i vodní děla, varovala policie.

"Tuto otevřeně vyjádřenou ochotu k použití násilí vůči úřadům vnímáme jako něco zcela nového," řekl novinářům berlínský policejní viceprezident Marco Langner. Velitel zásahu Stephan Katte nicméně možnost vypuknutí násilí hodnotí jako "spíše nepravděpodobnou", uvedla agentura DPA.

Odpůrce vládních restrikcí kolem koronaviru rozlítilo středeční rozhodnutí Berlína zakázat na sobotu plánovanou demonstraci. Vedení metropole svůj krok odůvodňovalo tím, že lidé na předchozích protestních shromážděních nedodržovali základní preventivní opatření proti šíření nákazy, jako je nošení roušky či udržování společenského odstupu.

Policie: Zvyšuje se riziko dalšího šíření nákazy

Aktivisté z pravicově populistického uskupení Querdenken 711 (Nekonvenční myšlení) se kvůli zákazu obrátili na soud, který v pátek rozhodl, že zákaz odporuje německé ústavě. Město uvedlo, že se proti verdiktu odvolá.

Demonstranti se chystají sjet do Berlína nejen z celého Německa, ale také ze zemí, které Německo nedávno zařadilo na takzvaný červený seznam oblastí s vysokým rizikem koronavirové nákazy - Španělska, Francie či Belgie. Podle policie se tím zvyšuje riziko dalšího šíření nákazy.

"Jsou to lidi, kteří odmítají koronavirová opatření, tudíž se domníváme, že si v posledních měsících nedávali absolutně žádný pozor," řekla policejní prezidentka Barbara Slowiková.

Pořádkové síly počítají s účastí až 22 000 demonstrantů, přičemž se očekávají i protidemonstrace příznivců krajní levice.

Video: Německo-brazilský pár se po půl roce znovu objal. Partnery rozdělila pandemie

Německo-brazilský pár se po půl roce znovu objal. Partnery rozdělila pandemie | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy