Policie v pohotovosti. Do Berlína míří odpůrci restrikcí z celého Německa i zahraničí

ČTK ČTK
28. 8. 2020 22:16
Policie v Berlíně se připravuje na možné násilí při ohlášených víkendových protestech proti koronavirovým opatřením. Aktivisté odmítající restrikce vyzvali na sociálních sítích lidi v celé Evropě, aby se ozbrojili a připojili se k nim během demonstrace v německém hlavním městě, informovala v pátek agentura Reuters.
Němečtí policisté při zásahu na demonstraci proti restriktivním opatřením 1. srpna v Berlíně.
Němečtí policisté při zásahu na demonstraci proti restriktivním opatřením 1. srpna v Berlíně. | Foto: Reuters

V berlínských ulicích bude více než 3000 policistů, z nichž 1000 budou posily z dalších spolkových zemí. V případě nutnosti budou nasazena i vodní děla, varovala policie.

"Tuto otevřeně vyjádřenou ochotu k použití násilí vůči úřadům vnímáme jako něco zcela nového," řekl novinářům berlínský policejní viceprezident Marco Langner. Velitel zásahu Stephan Katte nicméně možnost vypuknutí násilí hodnotí jako "spíše nepravděpodobnou", uvedla agentura DPA.

Odpůrce vládních restrikcí kolem koronaviru rozlítilo středeční rozhodnutí Berlína zakázat na sobotu plánovanou demonstraci. Vedení metropole svůj krok odůvodňovalo tím, že lidé na předchozích protestních shromážděních nedodržovali základní preventivní opatření proti šíření nákazy, jako je nošení roušky či udržování společenského odstupu.

Policie: Zvyšuje se riziko dalšího šíření nákazy

Aktivisté z pravicově populistického uskupení Querdenken 711 (Nekonvenční myšlení) se kvůli zákazu obrátili na soud, který v pátek rozhodl, že zákaz odporuje německé ústavě. Město uvedlo, že se proti verdiktu odvolá.

Demonstranti se chystají sjet do Berlína nejen z celého Německa, ale také ze zemí, které Německo nedávno zařadilo na takzvaný červený seznam oblastí s vysokým rizikem koronavirové nákazy - Španělska, Francie či Belgie. Podle policie se tím zvyšuje riziko dalšího šíření nákazy.

"Jsou to lidi, kteří odmítají koronavirová opatření, tudíž se domníváme, že si v posledních měsících nedávali absolutně žádný pozor," řekla policejní prezidentka Barbara Slowiková.

Pořádkové síly počítají s účastí až 22 000 demonstrantů, přičemž se očekávají i protidemonstrace příznivců krajní levice.

Video: Německo-brazilský pár se po půl roce znovu objal. Partnery rozdělila pandemie

Německo-brazilský pár se po půl roce znovu objal. Partnery rozdělila pandemie | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy