"Němčina v Berlíně jde do šrotu." Politici si stěžují, že obsluha v restauracích mluví anglicky

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
15. 8. 2017 19:45
Několik německých politiků si stěžuje, že v berlínských restauracích stále více převládá angličtina. Obsluha podle nich na své zákazníky hovoří anglicky nebo lámanou němčinou. Stížnost doputovala až ke kancléřce Angele Merkelové. Z jiných řad se ale ozývají názory, že z Berlína se stává mezinárodní metropole s řadou různých národností. A město by z toho mělo raději profitovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Berlín - V berlínských restauracích mluví příliš mnoho zaměstnanců anglicky, místo aby na hosty hovořili německým jazykem.

S takovou kritikou přišlo v posledních dnech hned několik spolkových politiků.

"Jsem stále nešťastnější, že číšnici v některých berlínských restauracích mluví pouze anglicky," řekl pro německý deník Neue Osnabrücker Zeitung náměstek ministerstva financí Jens Spahn z Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Podle něj závisí dobré soužití mezi rodilými Berlíňany a nově příchozími mimo jiné na tom, že přistěhovalci budou ovládat německý jazyk.

"Je to něco, co můžeme a měli bychom očekávat od každého migranta," řekl politik.

"Něčeho tak šíleného byste se v Paříži nedočkali," dodal v narážce na to, že Francouzi svůj jazyk považují za důležitý a "chrání si ho", píše britský list The Telegraph.

Lámaná němčina, reklamy v angličtině

Anglický jazyk vytlačuje němčinu zejména v berlínských čtvrtích, jakými jsou Mitte, Kreuzberg anebo Neukölln, popisuje další britský deník The Guardian

V těchto populárních oblastech se v uplynulých letech usídlilo mnoho migrantů z USA i Velké Británie. Řada tamních barů a restaurací navíc zaměstnává jako obsluhu lidi z různých koutů Evropy.

Nikoho tu nepřekvapí číšník, který hovoří lámanou němčinou, anebo reklamy psané v anglickém jazyce. 

Žadatelé o azyl, kteří do západoevropské země přišli v rámci uprchlické krize, se rodný jazyk naučit musí. Ukládá jim to integrační zákon. Zato ekonomičtí přistěhovalci z evropských zemí se ničím takovým řídit nemusí.

Více němčiny v Bruselu

Jens Spahn není jediným německým politikem, který se proti "utlačování" německého jazyka bouří.

Minulý víkend zaslali tři poslanci dopis spolkové kancléřce Angele Merkelové. Apelují v něm, aby vláda podpořila používání němčiny v úřednických funkcích a také v institucích Evropské unie (EU).

Konkrétně šlo o Gunthera Krichbauma z CDU, kterou Merkelová vede, o sociálního demokrata Axela Schäfera a Johannese Singhammera z bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU).

Podle těchto politiků je většina dokumentů v Bruselu - sídle EU - dostupná pouze v angličtině nebo francouzštině. V dopise uvádí, že by němčina "neměla být hozena do šrotu".

Na stížnost politiků záhy reagoval šéf kabinetu kancléřky Merkelové Peter Altmaier. Ten na jednu stranu přislíbil "protlačit" německý jazyk do úřednických jednání. Zároveň ale poslancům vzkázal: "Země jako Německo, které je silné na poli vědy a výzkumu, profituje z bohaté mezinárodní spolupráce."

Cestovní ruch aféře nerozumí

Nárůst počtu anglicky hovořících lidí v Berlíně má ale i své podporovatele.

"Pokud chce mezinárodní město nalákat mladé městské podnikatele a odborníky, je tohle plus," říká politička Ramona Popová ze strany Zelených. Podle ní má Berlín naopak náskok před městy jako Paříž.

A s pobouřením politiků nesouhlasí ani ti, kdo vydělávají na cestovním ruchu.

"Jsme zkrátka město, které se stává stále více světovým," zhodnotil pro server The Local mluvčí turistické agentury Visit Berlin Christian Tänzler. "V Berlíně žije 187 národů. To jde ruku v ruce s nárůstem cizích jazyků."

Němci zřejmě dají v parlamentních volbách opět šanci Angele Merkelové. Nejkritičtější názory na její imigrační politiku jsou na severovýchodě Německa. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

před 50 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy