Berlín spílá Moskvě. Schröder zatím pije šampaňské s Putinem

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
30. 4. 2014 7:55
Exkancléř Gerhard Schröder je v Německu "ten, který rozumí Putinovi". Teď však přítel ruského prezidenta doma tvrdě narazil.
Putin a Schröder. Přátelé v dobrém i zlém.
Putin a Schröder. Přátelé v dobrém i zlém. | Foto: Sport

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Petrohrad/Berlín – Proruští separatisté drží ve Slavjansku v zajetí vojáky z Německa (a taky z Česka, Polska a Dánska). Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier vypouští z úst nebývale ostrá slova na adresu německých byznysmenů, kteří se – navzdory krizi na Ukrajině – v tichosti scházejí s Rusy, aby nepřišli o lukrativní obchody. Německo zkrátka všemožně tlačí na Vladimira Putina… a jeho bývalý kancléř Gerhard Schröder zatím s Putinem slaví své narozeniny v Petrohradu.

Zpěvák.
Zpěvák. | Foto: Arnd Wiegmann

Fotografie, kterou přetiskla agentura DPA, se v úterý objevila snad ve všech německých médiích. Je na ní černá limuzína, která zastavila před Jusupovovým palácem v Petrohradu. Právě z ní vystoupil Putin. A vrhl se do náruče rozesmátému Schröderovi, který ho přišel uvítat ven před budovu.

Uvnitř se oficiálně konala recepce společnosti Nord Stream AG. A zároveň – neoficiálně – oslava Schröderových sedmdesátin (někdejší německý kancléř byl v roce 2005 jmenován předsedou dozorčí rady Nord Streamu). Kromě ruského prezidenta na ni přijel i Alexej Miller, šéf ruského státního gigantu Gazprom.

Schröderova autobiografie vyšla pochopitelně i v ruštině.
Schröderova autobiografie vyšla pochopitelně i v ruštině. | Foto: Aktuálně.cz

Exkancléři Schröderovi bylo sedmdesát už 7. dubna. Jeho narozeniny tehdy velkolepě pojala německá sociální demokracie (SPD) i domovské město Hannover. Ruská "oslava ex post" ale vzbudila mnohem větší pozdvižení.

Že se Gerhard s Vladimirem přátelí, přitom není nic nového. V Německu se mu dokonce říká "ten, který rozumí Putinovi". Schröder svého moskevského kamaráda nejednou veřejně hájil. Naposledy na setkání organizovaném týdeníkem Die Zeit.

Soči 2014: Vladimir Putin
Soči 2014: Vladimir Putin | Foto: Reuters

Řekl, že se sice na postup Ruska na Ukrajině dívá kriticky, Putina by ale hned neodsuzoval. Anexe Krymu je podle něj sice porušením mezinárodního práva, i on sám, Gerhard Schröder, prý ale mezinárodní právo porušil. To když poslal německá letadla do Srbska za války v Jugoslávii, kde NATO bez mandátu OSN napadlo suverénní stát.

Jenže: Gerhard Schröder není jen soukromá osoba. Němečtí komentátoři se vesměs shodují, že si – coby exkancléř – sice může vybírat přátele, nesmí jít ale proti oficiální linii svého státu.

Přítel Gazpromu.
Přítel Gazpromu. | Foto: Aktuálně.cz

"Zesměšňuje tím německou zahraniční politiku," upozorňuje komentátor Spiegelu Roland Nelles. "V takovéto době musíme od bývalého kancléře očekávat, že podporuje zahraniční politiku své země, a ne že ji – ještě k tomu demonstrativně – maří," dodává.

"Jestlipak o tom věděli Sigmar Gabriel (šéf SPD – poznámka redakce) a Frank-Walter Steinmeier?" ptá se jízlivě Thomas Holl z konzervativního listu Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Kritika zaznívá i z úst politiků. "V uších všech těch lidí, kteří se cítí být přímo ohroženi Putinovou neoimperiální expanzí, to musí znít jako výsměch, když německý exkancléř otvírá s ruským agresorem krymské šampaňské," kritizoval Schrödera Michael Theurer, europoslanec a člen liberální FDP.

Schröder má nicméně i zastánce. Třeba místopředsedu poslaneckého klubu sociální demokracie Rolfa Mützenicha.

Jen blízkému příteli se prý může podařit přimět ruského prezidenta, aby dodržoval zásady mírového soužití na kontinentu. "Pokud tohle může (Vladimiru Putinovi) vysvětlit v osobním rozhovoru, byl by takový obsah (rozhovoru) přínosný," cituje ho deník Handelsblatt.

Liberál Theurer mu oponuje: "Schröderovu čest a německou pověst zachrání jediné: když exkancléř přesvědčí ruského prezidenta, aby ruské tanky zařadily zpětný chod."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy