Berezovskij dostal šest let za tunelování Aeroflotu

Reuters, Red Zah
29. 11. 2007 15:30
Ruský miliardář žije v Londýně

Moskva - Soud v Moskvě vynesl verdikt nad bývalým mediálním magnátem a jedním z takzvaných oligarchů ruského průmyslu Borisem Berezovským.

Kdysi jeden z nejvlivnějších a nejbohatších mužů Ruska dostal  v nepřítomnosti trest šesti let vězení za to, že podle soudu zpronevěřil částku 215 miliónů rublů (necelých 160 miliónů korun), patřící letecké společnosti Aeroflot.

Berezovskij ve firmě vlastnil v devadesátých letech rozhodující podíl.

"Soud zjistil, že Berezovskij získal peníze podvodem a byl členem organizované zločinecké skupiny," řekl soudce Igor Šeremeťjev.

Soudce uložil Berezovskému peníze vrátit.

Bývalý oligarcha žije od roku 2003 v exilu v Londýně a přes četné žádosti z Moskvy ho Británie odmítá do Ruska vydat. Proces odmítl s tím, že obvinění na jeho adresu jsou politicky motivovaná.

Berezovskij získal obrovský majetek během ruské privatizace na začátku devadesátých let a byl blízkým přítelem tehdejšího prezidenta Borise Jelcina.

Zpočátku podporoval i jeho nástupce Vladimira Putina, ale pak mezi oběma muži propukly spory a Berezovskij odešel do Británie. Tam nedávno prohlásil, že udělá vše pro svržení Putina.  

 

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy